Varlık Şirketleri ne Borcun Varsa Hemen Oku !

Aşağıdaki haberin üzerine varlık şirketi nedir nasıl çalışır, varlık şirketleri ile pazarlık yapılırmı, varlık şirketi protokol yaparmı, varlık şirketine borcum varmı, varlık yönetim şirketleri ne kadar indirim yapar, varlık şirketine borç nasıl ödenir gibi bir çok varlık şirketi mağdurları nın sorularını yanıtlamış olmayı umut ediyorum.


Türkiye İş Bankası A.Ş. (KAP)Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden 27/05/2019 tarihinde yaptığı yazılı açıklamada, bankanın tahsili gecikmiş alacaklarının satıldığını duyurdu.

“Yapılan ihaleler sonucunda, Bankamız takipteki krediler portföyünün 418,4 milyon TL tutarındaki kısmını oluşturan alacaklarımız 30 milyon TL’lik satış bedeli nakden tahsil edilmek suretiyle Efes Varlık Yönetim A.Ş. ve Gelecek Varlık Yönetim A.Ş.’ye devredilmiştir.”


Gecikmiş Kredileri Tekrardan Yapılandırmak

Bankalar ödenmeyen ticari kredi, ipotek kredisi, araç kredisi, kredi kartı ve bireysel kredi gibi riskleri kanuni takibe yani icra takibine koymadan önce, genellikle müşterilerine son bir yapılandırma seçeneği sunar ve  gecikmiş kredileri tekrardan yapılandırarak müşterilerinin geri ödemesi için kolaylık sağlamış olur. Ancak bu kredi yapılandırmasına rağmen ödenmeyen riskleri yani kredileri bir süre sonra kat ederek müşterilerine son bir kez daha uyarı ve yasal takibin başlayacağını yazan ihtarname gönderir. Bu ihtarname süresi içinde de ödenmeyen kredileri kanuni takibe yani icra takibine atarak tüm alacaklarının tahsili yoluna gider.

Kredi Borcu Avukatlık Olursa Neler Yaşanır

İcra takibi yoluna başvuran banka, takibin kesinleşmesi sonrasında borçlunun mal varlığı sorgulamasını yaparak, varsa mal varlıkları üzerine haciz koyar ve alacağını tahsil etme yoluna gider. Borçlunun aracı yada taşınmazı yani ev veya arsası üzerine haciz koyar ve bunların icra müdürlüğü vasıtasıyla ihaleye çıkartır. İcra ihalesi vasıtasıyla satılan mal, borcu karşılar ise icra dosyanız kapanır. Ancak İcra ihalesinden satılan ev yada aracınız bankaya olan borcunuzu karşılamaz ise, banka rehin açığı belgesi alarak icra takibine devam eder. Üzerinize ev yada araç yok ancak sigortalı olarak bir yerde çalışıyorsanız, banka avukatı çalıştığınız kuruma maaş haczi göndererek maaşınızın dörtte birine haciz koyar ve borç bitene kadar maaşınız kesilmeye devam eder. Yukarıda bahsettiğim haciz işlemlerinin yanında hakkınızda başlatılan icra takibinin niteliğine göre evinize menkul haczine de gelinebilir.

Banka Borcunun Varlık Şirketleri ne Satılma Süreci

Banka adınıza icra takibi başlattı ancak üzerinize kayıtlı bir mal varlığı yok. İşte böyle durumlarda bankalar alacaklarını varlık şirketleri ne devredebiliyor. Ancak bunu icra takibi başlatır başlatmaz gerçekleştirmiyor. Her bankanın kendi aldığı kararlar ve belirlediği stratejiler var. Buna göre takibi açtıktan sonra belirli bir dönem üzerinize mal varlığı araştırması yapılır, size çeşitli ödeme planları sunulur ve bu şekilde borç tahsilatı yoluna gidebilir. Ancak bankanın kendi belirlediği takvim içinde borcu tahsil edememesi halinde, icra dosyanızı yani sizden alacağını, belirlemiş olduğu bir yüzde ile varlık şirketlerine satarak devreder. Bu durumda dosyanın alacaklısı artık banka değil dosyanızı satın alan varlık şirketi olur.

Varlık Şirketi Nedir / Dosyam Hangi Varlık Şirketinde 

Varlık şirketleri 2006 yılında yayımlanan yönetmeliğe göre BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından denetlenmektedir. Bu şirketlerin kurulma amaçları, tahsili gecikmiş banka ve finans şirketlerine ait alacakları yeniden yapılandırmak sureti ile tahsil etmeye çalışan özel şirketlerdir. Dosyanız satıldı ancak dosyam hangi varlık şirketinde bulamıyorum varlık şirketine borcum varmı diyorsanız, yazımın sonunda sizlerle paylaşacağım varlık şirketlerinin web sayfalarında borçlu sorgulama butonları vasıtasıyla dosyanızı bulabilirsiniz. Ancak dosyanızın hangi varlık şirketine satıldığını bilmiyorsanız, bunu öğrenmenin en kolay yolu bankanızı yada banka avukatını arayarak öğrenmektir. Diğer bir yöntem ise E-Devlet panelin-izden mahkeme dosya sorgulama sekmesine girerek adınıza açılan icra takiplerini ayrıntılı görüntülemek suretiyle de bulabilirsiniz.

Varlık şirketleri ne kadar indirim yapar varlık şirketi protokol yaparmı soruları çok sık soruluyor. Dosyanızı devralan Varlık Şirketleri İle Pazarlık yaparak borcunuz da indirim sağlayabilir yada taksitle ödeme talep edebilirsiniz. Bir çok kişinin bilmediği bir şeyde varlık şirketlerinin dosyanızı icra dosyanızda ki borç tutarınız üzerinden değil çok daha küçük rakamlara aldığıdır. Açıklamak gerekirse; Bankaya olan borcunuz otuz bin Tür Lirası farz edelim, ancak şirket bunu belirli bir yüzde ile aldığı için, bu rakamı çok daha düşük bir meblağ karşılığında, rakamı sallıyorum, on bin Türk Lirasına aldığını düşünün. Ancak buna rağmen sizden gene eski borcunuz ve işlemiş faizi talep etmeye devam ediyor. Hal böyle olunca varlık şirketi mağdurları da bu duruma son derece büyük tepkiler gösteriyor.

Varlık şirketlerine devrolan borçlarınız için bireysel görüşüm son derece sıkı pazarlık etmenizden yanadır. Özellikle üzerinize kayıtlı bir mal varlığı yoksa 😉

Çokça Sorulan Sorular ve Cevaplar
Varlık Şirketine Borcumu Ödemezsem Ne Olur ?

Borcunuz devam edecektir. Üzerinize her hangi bir mal varlığı tespit edilmesi halinde haczedilerek satışı yapılabilir. Sigortalı çalışmanız durumunda maaşınıza haciz gelebilir. Mernis adresinizde menkul haczi ve haczedilen menkullerin yani ev eşyalarınız haczedilerek muhafaza altına alınabilir.

Varlık Yönetim Şirketleri Zamanaşımı Varmı ?

Varlık Yönetim Şirketlerine devredilen banka alacakları TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) kapsamında olduğundan zaman aşımı süresi 20 yıl olarak yorumlanmaktadır. Ancak dosya yenilemesi yapılarak takibe devam edilebilir.

Varlık Yönetim Şirketleri Borç Sorgulama ?

Genelde bu şirketlerin kendilerine ait web sitelerinde borç sorgulama sekmeleri olup, bu sekmelere bilgilerinizi girerek borcunuz olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Varlık Şirketleri Haciz Yapabilirmi ?

Evet. İcra takibi kesinleşmiş her dosyada varlık şirketleri tüm haciz işlemlerini yapabilirler.

Güven Varlık İletişim Bilgileri Nedir?

Merkez Mahallesi, Cendere Caddesi No 22. Ofishane Binası, 34406 Kağıthane
İSTANBUL/TÜRKİYE

Telefon: 444 4 489  – 0212 381 24 10

Efes Varlık İletişim Bilgileri ?

İçerenköy Mah, Karaman Çiftliği Yolu Cd. No:47
Kar Plaza Ataşehir / İstanbul

Telefon:

0216 538 41 00
0216 939 69 46
0544 396 96 20
0544 396 98 65
0532 406 18 79
0538 085 90 55
0531 783 76 00

Destek Varlık Yönetim A.Ş. İletişim Bilgileri ?

Esentepe mah. Büyükdere Cad. Ercan Han No:121 Kat:4 No:5 Şişli – İstanbul

Telefon:

0212 988 16 10

Çağrı Merkezi : 0850 455 0800

Aktif Varlık Şirketleri Listesi ? (2705/2019 Tarihinde Bddk Web Sitesinden Alınmıştır)

ARMADA VARLIK YÖNETİM A.Ş.
ARSAN VARLIK YÖNETİM A.Ş.
BİRİKİM VARLIK YÖNETİM A.Ş.
BİRLEŞİM VARLIK YÖNETİM A.Ş.
BOĞAZİÇİ VARLIK YÖNETİM A.Ş.
DESTEK VARLIK YÖNETİM A.Ş.
DOĞRU VARLIK YÖNETİM A.Ş.
EFES VARLIK YÖNETİM A.Ş.
EMİR VARLIK YÖNETİM A.Ş.
GELECEK VARLIK YÖNETİM A.Ş.
HAYAT VARLIK YÖNETİM A.Ş.
HEDEF VARLIK YÖNETİM A.Ş.
İSTANBUL VARLIK YÖNETİM A.Ş.
MEGA VARLIK YÖNETİM A.Ş.
MERKEZ VARLIK YÖNETİM A.Ş.
METAL VARLIK YÖNETİM A.Ş.
MET-AY VARLIK YÖNETİM A.Ş.
SÜMER VARLIK YÖNETİM A.Ş.
VERA VARLIK YÖNETİM A.Ş.
YUNUS VARLIK YÖNETİM A.Ş.

Faaliyet İzni Biten Varlık Şirketleri Listesi ? (2705/2019 Tarihinde Bddk Web Sitesinden Alınmıştır)

ARTI VARLIK YÖNETİM A.Ş.
BEBEK VARLIK YÖNETİM A.Ş.
EGE VARLIK YÖNETİM A.Ş. –
FİNAL VARLIK YÖNETİM A.Ş.
GİRİŞİM VARLIK YÖNETİMİ A.Ş.
GÜVEN VARLIK YÖNETİM A.Ş.
LBT VARLIK YÖNETİM A.Ş. –
RCT VARLIK YÖNETİM A.Ş. –
TAMER VARLIK YÖNETİM A.Ş.
TURKASSET VARLIK YÖNETİM A.Ş.

Konumuzla ilgili görüşleriniz ve sorularınız benim ve okurlar için son derece önemli !

Tüm okurlar için bu konu hakkında sayfanın en altından yorum yapmayı yada soru sormayı unutmayın.

You may also like...

5 Responses

 1. mehmet dedi ki:

  Merhaba

  Güven varlık a.ş. ye borcum olduğunu öğrendim ancak varlık şirketleri nin benim bankaya olan borcumu devralması ve bana hacze gelmesi yasalmıdır ?

  Teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Mehmet bey;

   Varlık şirketleri BDDK tarafından denetlenmekte olup kurulma ve faliyet alanları bakımından da yasaldır. Zaten böyle olmasaydı, eminim devletin ilgili kurumlarınca kapatılırdı. Dediğim gibi varlık şirketleri bankalarla yaptığı anlaşmalara göre bankaların gecikmiş alacaklarını yasal olarak alabiliyor ve yasal olarakta icra takibine devam edebiliyor. Bundan dolayı icra takibi kesinleşmiş her dosyada menkul ve gayrimenkul ile üçüncü şahıslardaki hak ve alacaklarınızın haczini talep edebilir ve haczedebilir.

   Syg

 2. Kezban Namlı dedi ki:

  Merhabalar banka borcumu varlık şirketi devralmış ancak benim bankaya olan borcumdan daha yüksek bir para talep ediyorlar ne yapmalıyım konu ile ilgili bilginiz varsa yardımcı olmanızı rica ederim.

  • admin dedi ki:

   Kezban hanım;
   Dosyanızı devralan varlık şirketi, bugüne kadar işlemiş faiz ve yapılan dosya masraflarını da ana para borcunuza ekliyor ve buna göre sizden talepte bulunuyordur. Ancak sizden fahiş bir rakam istendiğini düşünüyorsanız, icra dosyanızın bağlı olduğu icra dairesine giderek dosyanıza kapak hesabı yaptırabilir ve sizden istenen tutarla karşılaştırabilirsiniz. Ödeme gücünüz varsa, yaptırdığınız kapak hesabına göre tüm borcunuzu icra dairesine yatırarak borcunuzu kapatabilirsiniz. Yada varlık şirketi ile görüşerek kıran kırana bir pazarlıkla borcunuzu daha az meblağlara kapatma yolunu da seçebilirsiniz.

   Syg

 3. ali dedi ki:

  Sayın Admin;
  Benim bir arkadaşımın 17000 tl dosyasını varlık 1000 tl ye satın aldı sonrasında icradan 34000 tl olarak tahsil etti halen kapak dosyası olarak 27000 tl istiyor yani 1000 tl ye 61000 tl tahsilat dünyanın neresinde böyle bir kazanç var tefeci bile bunlardan daha iyi birde varlık şirketleri kolay kolay pazarlığa yanaşmıyorlar.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: