Maaşın Ne Kadarına İcra Gelir?

Maaşa icra gelmesi genellikle borçluların alacaklılarına borçlarını ödeyememesi sonrasında gelen bir durumdur. Maaş haczi kişilerin sigortalı ve düzenli olarak çalışması durumunda çalışanın maaşının bir kısmına el konulması anlamına gelir. Ancak bu durum genellikle kişinin borcuna göre değişiklik gösterir. Genellikle borcu olan kişilere bir süre müddet verilir ve bu borç ödenmezse maaşının bir kısmına el konulur. Ancak bu durum daha çok bankalara borçlu olduğunuz zaman gerçekleşir.

Maaş Haczi Nasıl Uygulanır?

Borçlu olan kişi çalışıyorsa eğer borcu karşılığında sigortalının çalıştığı kuruma tebligat gönderilir. Bu tebligat işverene ulaştığı zaman işçinin maaşının bir bölümüne haciz konulur ve maaş aylık olarak buna göre yatırılır. Belirlenen tutardan daha fazlasını firma kesemez. Maaşa icra gelmesi durumu ülkemizde oldukça karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle bu gibi durumlarla karşılaşmamak için mutlaka ödemelerinizi tam zamanında yapmanız gerekir.

Maaş Haczi Ne Kadar?

Maaşa icra gelmesi durumu genellikle özel sektör veya devlet çalışanı olarak fark etmez. Maaş haczinin konulması için mutlaka borçlu olan kişiye icra takibinin başlatılmış olması gerekir. İcra başlatıldığı zaman 90 gün içerisinde borçlu ödemeyi yapmazsa maaşının bir kısmına el konulur. Maaşının 4’te 1 alacaklı olan kişi tarafından kesilmiş olur. Bu durum borçlu olan kişinin borcu bitene kadar devam eder.

Maaşa İcra
Maaşa İcra

Maaş Haczi Hangi Durumda Gelir?

Maaş haczi durumu genellikle çok karşılaşılan bir durumdur.

  • Genellikle bankalarda ödemeler düzenli yapılmazsa ve 90 gün içerisinde ödeme yapılmazsa,
  • Banka dışında bireysel olarak birini borçlu iseniz,

Bu gibi durumlar da maaş haczi uygulanır. Bu nedenle borçlarınızı zamanında ödemek bu konuda oldukça önemlidir. Böylelikle maaşınızdan kesinti de yapılmamış olur.

Maaş İcra Haczi Ne Zaman Biter?

Borçlu olan kişinin borcuna göre maaş haczi uygulanır. Eğer borcunuz yüklü ise uzun bir süre maaşınızdan kesinti yapılabilir. Ancak az bir borcunuz varsa genellikle daha düşük tutarlı ve az vadede kesinti yapılır. Böylelikle borcunuz da kısa süre içerisinde bitmiş olur. Maaşın ne kadarına icra gelir hakkında bu konuda daha detaylı bilgiye internet üzerinden ulaşmanız da mümkün.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: