Maaş Hesabına Haciz Konulabilirmi

Maaş Hesabına Haciz Konulabilirmi

Soru: Maaş Hesabına Haciz Konulabilirmi

Merhaba benim adana 10. icra dairesinden maaşımda icra var. 1/4 kesinti yapılıyor. Bu durum 5 aydır böyle. Bugün garanti bankasındaki maaş hesabıma da istanbul 8.icra dairesi tarafından bloke konduğunu öğrendim. Bu durumda maaşımı hiç alamıcam ne yapmam gerekiyor bilgi verebilirmisin.

Cevap:

Banka hesaplarına haciz konabilir ancak bu hacizler de bazı istisnalar vardır. Bunlardan biri MAAŞ HESABINA HACİZ konulamamasıdır. Maaşınızın yattığı maaş hesabına haciz koyamazlar. Normal icra prosedürlerine göre banka hesabına 89/1 haciz müzekkeresi yada mevduat haciz müzekkeresi yollanmaktadır , ancak bankaya yollanan haciz müzekkerelerinde maaş hesabı olması halinde haciz tatbik edilmemesi gibi bir şerh düşülmektedir

Ancak;

1-İcraların iş yükünün çok fazla olması sebebi ile bu şerh haciz müzekkeresine hiç yazılmamış ve haciz kararını veren icra müdür yardımcısının gözünden kaçmış olabilir.

2-Şerh yazılmış ancak maaş hesabının bulunduğu banka personeli haciz tatbik etme sırasında bu şerhi gözden kaçırmış olabilir.

Çözüm;

Bankanıza giderek hesabınızın maaş hesabı olduğunu gösteren kaşeli imzalı bir evrak alın ve bu evrakla maaş hesabınıza haciz koyan İstanbul 8. İcra Müdürlüğüne giderek, borçlu olduğunuz  dosyayı çıkartın ve bankanıza yollanan haciz müzekkeresinde bahsettiğim tarzda bir şerh olup olmadığına bakın. Eğer şerh yoksa haciz kararını veren müdür yardımcısına gidin ve maaş hesabınıza haciz konduğunu ve haciz müzekkeresinde bahsettiğimiz şerhin olmadığını ve yanlış işlem yapıldığını söyleyin. Eğer şerh varsa bankanızın yanlış işlem yaparak maaş hesabınıza haciz koyduğunu söyleyin ve haczin kaldırılması yönünde bir talep açın.  Yazının sonuna Maaş hesabına konan haczin kaldırılması için bir talep örneği ekledim. Farklı bir işlem söz konusu değil ise muhtemelen müdür yardımcısı talebinize olumlu yönde karar verir ve haczin kaldırılması için bankanıza yollanmak üzere fek müzekkeresi hazırlatarak tebliğe çıkartır.

Maaş Hesabı Üzerine Konan Haczi Kaldırmak İçin Talep Örneği

T.C.
İSTANBUL
8.İCRA MÜDÜRLÜĞÜ
DOSYA NO:2018/…. ESAS

Müdürlüğünüzce Garanti Bankası A.Ş Genel Müdürlüğü’ne gönderilen Haciz İhbarnamesi uyarınca, Garanti Bankası ………………. Şubesinde bulunan 11111111111111 nolu maaş hesabım üzerine haciz konulmuştur.Haciz konulan hesap, benim maaş hesabım olup, bunu kanıtlayacak ıslak imzalı banka evraklarını talebim ekinde sunuyorum.

Maaş Hesabı üzerindeki haciz  nedeniyle maaşımı alamıyorum ve geçimimi sağlayamıyorum bundan dolayı büyük mağduriyet yaşıyorum. Ayrıca İ.İ.K ilgili maddeleri gereğince maaş hesabına bu şekilde haciz konulması yasal olmadığından, maaş hesabımın bulunduğu bankanın Genel Müdürlüğü’ne veya maaş hesabımın bulunduğu şubeye yeniden müzekkere yazılarak, söz konusu maaş hesabı üzerine konulan haciz ve blokenin fekkini talep ederim.

Borçlu
Ad Soyad
İmza

İcralık Tüm Problemlerinize Bir Cevap Bulmak İçin İcra Soru Cevap Kullan !

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 591 aboneye katılın

7 yorum

  1. İyi günler kolay gelsin maaş aldığım banka icrada sırada beklerken başka bir icradan kesilip kalan maaşımın 4\1 ine bloke koyarak 2. haciz uygulaması gibi kesinti yapıyordu bende tüketici hakem heyetine şikayet ettim ve davayı kazandım hakem heyeti kesintinin durdurulması ve kesilen paranın iadesine karar verdi ama banka yargıtay 13. dairenin kararını gerekçe göstererek tüketici mahkemesine itiraz etti ve ilk duruşma yapıldı mahkeme 4 ay sonraya gün verdi. Benim sorum sizce mahkemenin kararı ne yönde olur. Teşekkürler.

    • Ali bey Mahkeme kararı sizin adınıza olumlu yada olumsuz olabilir. Hakim karar vermeden kimse sonucun ne olacağını size söyleyemez. Bu yüzden benimde bir şey söylemem saçma ve sizi yanıltıcı olur. Sabırla Hakimin kararını beklemek durumundasınız.

Yorum, Görüş ve Önerileriniz Tüm Okuyucular ve Bizim İçin Çok Önemli !