Kredi Kartı Ödenmediğinde Ne Zaman İcraya Düşer?

Kredi kartı kullanımının artması bazı soruların ve sonuçların ortaya çıkmasına neden olduğundan dolayı kredi kartı ödenmediğinde icra korkusu başlıyor. Kart kullanmanın bilinçli olmayı da beraberinde getirdiğini unutan insanlar kadar aniden ödeme sorunu yaşamaya başlayanlar da icra ile karşı karşıya kalabiliyor.

Kartların kolay alınabilir olması veya düzenli ödeme alışkanlığının edinilmemesi gibi durumlar bu sorunların ortaya çıkmasını da beraberinde getiriyor. Kredi kartını ilk kez ödemeyen birisinin bu sorunla karşılaşma olasılığı az olmasına karşılık yine de esnek davranmamak gerekiyor. Çünkü icra sorunu yanında başka olumsuz sonuçların gelmesini de sağlıyor.

Kredi Kartı Ödenmediğinde İcra İçin Yasal Süre

BDDK tarafından düzenlenen yasalar kapsamında yapılan işlemler vardır. Kredi kartı kullanıcıları da bunlara bağlı olarak bu işlemlerle karşı karşıya kalır.

Kartınızın borcunu ödemediğinizde karşılaşacağınız süreç genel olarak şu şekilde yaşanır:

  • Aynı sene içinde 3 kez asgari ödemede bulunmamak sonucunda kart askıya alınır,
  • Ödemeler 90 gün boyunca takip edilir,
  • Gereken uyarı ve tebligatlar yollanır,

Hala ödeme yapılmaması veya yapılandırma talep edilmemesi halinde kart kapatılır,

Bir sonraki aşamada ise avukatlar devreye girer.

Kredi kartı ödenmediğinde icra gelmesi hemen gerçekleşen bir konu değildir. Bunun için paniğe kapılmamak ama düzenli ödeme yapmaya çalışmak da gereklidir.

Kredi Kartı Ödenmediğinde
Kredi Kartı Ödenmediğinde

İcra Aşamasının Bilgisi

Kredi kartınızla alakalı olarak yaşanan bu durum sonucunda avukat tarafından iletişim sağlanır. Kredi kartı ödenmediği zaman icra işlemi başlatılacağına dair bilgilendirme yapılır. Bilgilendirme sonucunda icra olmaması için ödeme yapmayı veya yapılandırma istemeyi düşünebilirsiniz. Bankanın izleyeceği ve avukatın da bildireceği işlemlere göre yol alınır.

İcra Nasıl Yapılır?

Anlaşma aşamasından da sonuç çıkmadığında kredi kartı ödenmediğinde ne zaman icraya düşer sorusunun cevabı yaklaşır. Artık icra işlemleri için avukatlar gereken işlemleri yapmaya başlar. Bu aşamadan sonra hala bunu durdurmak ve ödemeyi yapmak seçenek olur.

Ödeme Nasıl Yapılır?

Bu noktadan sonra ödeme yapmak istemeniz halinde avukat bedeli ve faiz de alınır. Bunun için önerilen durum bu aşamaya gelinmeden ödeme yapılması olur. Ayrıca siciliniz de bozulmadan harekete geçmiş ve önlem almış olursunuz.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: