Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Varmı

Kredi Borcuna Hapis Varmı 2017
Kredi borcuna hapis cezası varmı sorusunun yanıtını bulabilirsiniz

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Varmı sorusu, bankalara borcu olan ve banka borçlarını ödeyemeyen bir çok kişinin ilk sorduğu sorudur. Herkesin aklında yer eden bu soruları bir kaç başlık altında cevaplamaya çalışacağım.

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ödenmez İse Yasal Takip Süresi Nasıl Başlar

Kullanmış olduğunuz kredi ve ya kredi kartının son ödeme tarihinden 90 gün sonra borcunuz ile ilgili tarafınıza banka tarafından ihtarname gönderilir ve tüm borcunuz tek seferde talep edilir ve borcunuz müeccel hale gelmiş olur. Adınıza açılmış icra takibini öğrenmek ve icra takibi karşısında nasıl bir yol çizmeniz gerektiğini öğrenmek için hakkımda icra takibi varmı başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Kredi Kartı ve Kredi Borcu Yasal Takip İlk Aşaması

Müeccel hale gelmiş kredi veya kredi kartı borcunuzun tahsili için, borçlu bulunduğunuz banka kendi bünyesindeki avukatı veya sözleşmeli avukatı aracılığı ile hakkınızda icra takibi başlatacaktır. Bankanın başlatacağı icra takibinin türü, asıl alacağın miktarına göre ihtiyati haciz veya ilamsız takip olarak değişecektir. Her bankanın uygulaması farklılık göstermektedir. Ana para borcunuzun yüksek olması durumunda, banka zaman kaybetmemek adına ihtiyati haciz ile takibe geçebilir ve takibe geçtiği aynı gün tüm mal varlığınıza haciz koyabilir. Bankanın ana para alacağının küçük olması durumunda ilamsız takip ile takibe geçerek borçluya örnek no:7 ödeme emri gönderilir.

Ödeme Emri Geldi Ne Yapmalıyım

Ödeme emrini tebliğ aldığınız günden bir gün sonra 7 günlük itiraz süreniz başlamaktadır. Borcunuzun fazla yada hatalı olduğunu veya borcunuzun olmadığını düşünüyorsanız bu 7 günlük yasal itiraz süreniz içinde icra müdürlüğüne giderek kendi hazırlayacağınız yada avukat aracılığı ile hazırlattığınız itiraz dilekçenizi verebilir ve icra takibi durdurabilirsiniz.

Borca İtiraz Ettim Yaşanacak Süreç Nedir

İlamsız takip ile başlatılan icra takibine itiraz ettiyseniz, icra takibi duracaktır. Ancak bu aşamadan sonra farklı bir işleyiş başlayacaktır. İtirazınızı tebliğ alan alacaklı avukatı, borcunuzu ispatlamak adına, müvekkili olan bankadan size delil niteliği taşıyan tüm hesap hareketlerinizi talep ederek, en hızlı şekilde itirazın iptali davası açacaktır. Unutmayın ki borcunuzu ödemek adına zaman kazanmak maksadı ile borca itiraz etmeniz, size fayda yerine zarar verecektir. Bankanın bu davayı kazanması demek, dava süresince işleyen faizin, %20 inkar tazminatının, ekstra vekalet ücretinin ve mahkeme masraflarının borcunuza ekleneceğini bilmenizi isterim.

Borca İtiraz Etmez İsem Yaşanacak Süreç Nedir

Borçlu olduğunuz banka hakkınızda icra takibine geçmiş ve elinize gelen ödeme emrine itiraz etmemiş iseniz, takip kesinleştikten sonra alacaklı avukatı alacağın tahsili için menkul, gayrimenkul, araç, mevduatlarınızın ve maaşınızın haczini isteyebilir.

Menkul Haczi/ Kredi Borcu Ödenmez İse Eve Haciz Gelirmi

Menkul haczi, evinizde size ait eşyaların haczedilmesi demektir. Yeni kanuna göre bir çok ev eşyası zorunlu ihtiyaç haline geldiği için, evinizde aynı eşyadan birden çok var ise bir tanesi haczedilebilir ve haczedilen eşya muhafaza altına alınarak satılabildiği gibi, yerinde de satışı istenebilir.

Gayrimenkul Haczi / Borçtan Dolayı Evim Satılırmı

Gayrimenkul haczi, tahmin edeceğiniz üzerine üzerinizde kayıtlı olan taşınmazların (ev, arsa) üzerine konan hacizdir. Alacaklı avukatı uyap üzerinden yaptığı sorgulama sonucunda adınıza kayıtlı olan tüm gayrimenkullerinizi tespit edebilir ve bu gayrimenkullerin bağlı olduğu tapu müdürlüklerine göndereceği haciz müzekkeresiyle tüm gayrimenkullerinize bir kaç gün içinde haciz şerhi işletebilir. Borç ödenmez ve ya yapılandırılmaz ise borca yeter taşınmazlarınızın satışını isteyebilir. Tapunuz da haciz olduğunu düşünüyorsanız tapu haciz sorgulama başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Araç Haczi / Borçtan Dolayı Aracım  Satılırmı

Alacaklı avukatının uyap üzerinden yapacağı sorgulama ile tıpkı taşınmazlarınızın tespiti gibi adınıza kayıtlı olan araçlarınızın da tespitini yapabilir. Tespit ettiği araçların üzerine de aynı anda uyap üzerinden haciz şerhi işletebilir. Borç ödenmez yada yapılandırılmaz ise borca yeter araçları trafikten men ettirerek bağlatabilir ve devamında satışını isteyebilir.

Maaş Haczi/ Borçtan Dolayı  Maaşıma  Haciz Gelirmi

Sigortalı çalıştığınız yere maaşınızın dörtte birini geçmeyecek şekilde haciz konması için alacaklı vekili talebi ile icra müdürlüğünce haciz müzekkeresi gönderilebilir ve maaşınıza haciz konabilir. Çalıştığınız yerin tespiti uyap üzerinden dakikalar içerisinde tespit edilir.

Mevduat Haczi / Borçtan Dolayı  Banka Hesaplarıma Haciz Gelirmi

Alacaklı vekilinin talebi ve icra müdürlüğüne bildirmiş olduğu banka yada bankaların genel müdürlüklerine icra müdürlüğünce gönderilen haciz müzekkeresi ile, bankalardaki birikimlerinizin borca yeter tutarı üzerine haciz konabilir.

Borçtan Dolayı Hapis Cezası Varmı / Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Varmı

İcra müdürlüğünde borcunuzu sizin yada alacaklı avukatının belirlediği tarihlerde ödeyeceğinize dair resmi taahhüt imzalamadığınız, kredi kartı ve kredi başvurusunda evrakta sahtecilik yaparak bankayı dolandırmadığınız sürece borcunuzdan dolayı hapis cezası almazsınız.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 592 aboneye katılın

İlk yorum yapan olun

Yorum, Görüş ve Önerileriniz Tüm Okuyucular ve Bizim İçin Çok Önemli !