Karantina Kararına Uymayanlar Hapis Cezası Alabilir !!!

korona virüs

Corona virüsü nedeniyle alınan önlemlere rıza göstermeyenlere hapis cezası… Karantinaya alınan bireylerden biri gerekli tedbirlere uymaz ise iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla yargılanabilir.

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Candide Şentürk, corona virüsü salgını tedbirlerine uymayanlarla ilgili cezai yaptırımların uygulanabileceğini söyledi.

İKİ AYDAN BİR YILA KADAR HAPİS

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Dr. Candide Şentürk (FOTO: İHA)
Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Dr. Candide Şentürk (FOTO: İHA)

Türk Ceza Kanunu’nun “Topluma Karşı Suçlar” başlıklı üçüncü kısmının üçüncü bölümünün, ‘Kamunun sağlığına karşı suçlar’dan oluştuğunu belirten Dr. Candide Şentürk, şunları anlattı:

Bu suçlardan biri olan Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195’inci madde hükmü, corona virüsü ile ilgili gerekli tedbirlere uymayan kişilerde uygulama alanı bulabilecektir. Madde hükmüne göre; bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

KAMU BARIŞINA KARŞI SUÇLAR

Türk Ceza Kanunu’nun “Kamu Barışına Karşı Suçlar” bölümünde yer alan “Halk Arasında Korku ve Panik Oluşturmak Amacıyla Tehdit” başlıklı 213’üncü maddesi de önemli. Bu hüküm dikkate alındığında ise halk arasında endişe, korku ve panik oluşturmak amacıyla; hayat, sağlık, vücut veya cinsel dokunulmazlık ya da mal varlığı bakımından alenen tehditte bulunan kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Failin cezalandırılabilmesi için mutlaka, belli bir saikle (korku, endişe ve panik oluşturma amacıyla) sağlık, hayat, vücut dokunulmazlığı veya mal varlığı bakımından tehditte bulunması gerekmektedir. (İHA)

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/karantina-kararina-uymayanlara-hapis-cezasi-5682147/

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 591 aboneye katılın

İlk yorum yapan olun

Yorum, Görüş ve Önerileriniz Tüm Okuyucular ve Bizim İçin Çok Önemli !