İHTİYATİ TEDBİR NEDİR NASIL UYGULANIR

ihtiyati-tedbir

Mahkemelerde yaşanan uyuşmazlıklarda kullanılan ihtiyati tedbir konusu aslında bir çeşit hukuki korumadır diyebiliriz. Bu karar dava sürecinden bağımsız olup dava başladığında ya da dava başlamadan önce bile alınabilir. Eğer ihtiyati tedbir kararını ilk defa duyuyorsanız merak etmeyin sizin için ihtiyati tedbiri ve ne gibi durumlarda kullanıldığını örneklerle açıklayacağız.

İhtiyati Tedbir Nedir ve Hangi Durumlarda Uygulanır?

İhtiyati tedbir yasaların davacı ve davalıyı yaşanabilecek anlaşmazlıklara karşı önceden koruma altına almasıdır. Örneğin boşanma sürecinde olduğunuzu ve ortak nallarınızın paylaşımını talep ettiğinizi varsayalım. Bu konudaki dava süreci başlayıp tüm duruşmalar tamamlanıp bir sonuca varılana kadar bazen ne yazık ki karşı taraftaki kötü niyetli kişiler sizin paylaşımını istediğiniz malları çoktan başkalarının üzerine geçirerek sizi mağdur edebiliyor. İşte bu gibi durumlarda mahkeme sonucunda sizin mal varlığı talebiniz kabul edildiğinde ortada paylaşacak bir mülk kalmaması durumuna karşı ihtiyati tedbir uygulanıyor. İhtiyati tedbiri davadan önce ya da dava sırasında aldırdığınızda eğer dava sonucunda haklı çıkarsanız başlangıçta talep ettiğiniz mülk ya da para miktarını alacağınız garantilenmiş olur. İhtiyati tedbir dolandırıcılık, borçlu alacaklı vb. tüm durumlarda geçerlidir.

İhtiyati Tedbir Nasıl Talep Edilir?

2 şekilde ihtiyati tedbir talep edebilirsiniz.

• Eğer dava açılmadan önce böyle bir talepte bulunuyorsanız davayla ilgili esas görevli mahkemeden
• Dava açıldıktan sonra ihtiyati tedbir talebinde bulunuyorsanız da davanın görüldüğü mahkemeden talep edilir.
İhtiyati tedbir alabilmek için neden böyle bir talepte bulunduğunuzu somut göstergelerle ve açıkça belirtmelisiniz. Mahkeme oluşabilecek mağduriyetleri engellemek için kimi zaman karşı tarafı hiç dinlemeden ihtiyati tedbir kararı verebilir. Ancak karşı tarafın karardan sonra itiraz hakkı bulunmaktadır. İtiraz olduğunda mahkeme süreci yeniden değerlendirecektir.
İhtiyati tedbir talebinde bulunan kişilerin dikkat etmesi gereken önemli bir husus bu talepleri sonucunda haksız çıkarlarsa karşı tarafın mağduriyetini gidermek için mahkemeye bir teminat göstermeleri gereğidir. Bu teminat çoğu konuda aranmakla birlikte bazı durumlarda ihtiyati tedbir talep eden kişinin haklı olduğunu kesin kanıtlayacak koşullar varsa mahkeme tarafından teminat şart koşulmayabilir.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 593 aboneye katılın

İlk yorum yapan olun

Yorum, Görüş ve Önerileriniz Tüm Okuyucular ve Bizim İçin Çok Önemli !