İcrada Güvenli Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

İcrada Güvenli Ödeme Yöntemleri Nelerdir?
İcrada Güvenli Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

İcra işlemlerinde eline tebligat ulaşan kişi borçla alakalı olarak icrada güvenli ödeme yöntemleri ile ilgili bilgi edinmek isteyebilir. Bilgi edinmek istemesinin nedeni de daha sonra aynı sorundan dolayı icra ile karşı karşıya kalmamak veya dosyanın tamamen kapatılmasını sağlamak olmalıdır. İcra dosyalarında borçlunun eline ulaşan tebligattan sonra ödemeye geçilen sürede itirazla ilgili kısım da bulunur. Bu işlemlerin hiç birine gerek yoksa ve ödemenin yapılması gerekiyorsa o zaman ödemenin hangi yolla yapılacağına da karar verilmesi beklenir. Bunun için birbirinden farklı iki yol vardır. Dileyen istediği yolla ödeme yaparak dosyanın kapanmasını sağlayabilir.

Doğrudan Ödeme Yapılması

Doğrudan ödeme icrada güvenli ödeme yöntemleri arasında sıklıkla tercih edilenlerden bir tanesidir.

Ne olduğunu bilerek borçlu kolaylıkla ödemesini yerine getirebilir:

  • Tebligatta yazan icra dairesinin İban numarasına ödeme yapılır,
  • Ödeme yapılması sırasında eklenen yasal işlem, avukat veya diğer bedeller de tahsil edilir,
  • Toplam rakam yatırılmadıkça dosya kapatılmaz.

Bu şekilde yapılan ödemeler genelde karşılıklı uzlaşı durumu olmayan dosyalarda görülür. Devlet kanalıyla yapılan ödeme onayı sayesinde dosya kapatılır.

Haricen Ödeme Yöntemi

Borçluların icrada güvenli ödeme yöntemleri arasında kullandıkları haricen ödeme doğrudan ödemeye göre daha çok tercih edilir. Çünkü bu ödeme yönteminde aracı avukat veya alacaklının kendisine doğrudan ödeme yapılır. Pazarlık imkanı da vardır. Yapılacak olan ödeme işlemleri sonrasında avukat tarafından UYAP sistemine girilen bilgilerle dosya hemen kapatılır.

İcrada Güvenli Ödeme Yöntemleri
İcrada Güvenli Ödeme Yöntemleri

Hangisi Daha Güven Verir?

Her ikisini de bilen bir borçlunun icrada güvenli ödeme yöntemleri nelerdir sorusuna cevap vermek için ödeme konusunda gelişmelere hakim olmak gerekir. Çünkü her ikisi de oldukça yasal ve güven veren yollardır. Bunlardan tercih etmeniz gerektiğinde anlaşmaya varamadığınızda doğrudan olanı, vardığınızda ise haricen olanı tercih etmeniz indirim açısından da önerilir.

Ödemelerde Sorun Olur Mu?

Ödeme yapacakların en çok merak ettikleri nokta yaptıkları ödemeye rağmen dosyanın kapanmamasıdır. Doğrudan yapılan ödemede elinizde yasal bilgi dekontu vardır. Avukata yapacağınız ödeme için de buna benzer ödeme evrakı alırsınız. O nedenle ikisinin de güvenilir olduğunu söylemek gerekir.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 592 aboneye katılın

İlk yorum yapan olun

Yorum, Görüş ve Önerileriniz Tüm Okuyucular ve Bizim İçin Çok Önemli !