İcra Tebliği Ne Kadar Sürede Gelir?

İcra Tebliği Ne Kadar Sürede Gelir?
İcra Tebliği Ne Kadar Sürede Gelir?

Alacak verecek söz konusu olduğunda en çok merak edilen icra tebliği süresi ile alakalı olan konulardır. Çünkü hem alacağı olan hem de borç ödemesi gereken kişi bu süreye dayanarak hareket etmek ister. Şartlarına uygun bir şekilde yapılan icra işlemlerinde takip edilmesi gereken bir süreç vardır.

Takip edilen süre de aynı şekilde kanuna uygun olmalıdır. İcra işlemlerinde yasal olanın dışında ek olarak izlenen bir işlem süresi daha vardır. Bunun uygulanması da yine işlemleri yürüten kişiye bağlı olarak uygulanır. Bunun için tek bir süreden bahsetmek son derece zordur.

Tebligatla Alakalı Olarak Ön Görüşme Süresi

İcra ile alakalı söz konusu karar kesinleştiğinde olay artık avukat aracılığı ile yürütülmeye başlar. Çünkü icra tebliği süresi başlatılması için avukatın karşı tarafa resmi belgeyi yollaması hükmü vardır.

Ama bundan önce:

  • Telefonla arayarak bilgi verir,
  • Ödemeyle alakalı uzlaşma teklif eder,
  • Avukatlık bedelinden indirim yapacağını dile getirir.

Bu aşamada kabul edilen ödeme veya alacak her bakımdan daha makul bir rakam olacaktır. Bu rakamın üzerinden anlaşma sağlanırsa işlem süresi başlatılmaz.

İcra Tebliği Ne Kadar Sürede Gelir?
İcra Tebliği Ne Kadar Sürede Gelir?

Yasal Süreç

Kanunen alacaklının tahsilat için belge yollamasının ardından icra tebliği süresi 7 gün olarak kabul edilir. Bu süre karşı tarafa belge yollanması ile başlar. Belge yollandıktan sonra da 7 gün içinde ödeme veya itiraz edilmesi beklenir. Edilen itiraz yoksa ödemenin tamamlanması ve dosyanın kapanması önerilir.

İcra Tebligat Süresinde Ödeme Yapmamak

İcra tebligatı ile alakalı olarak icra tebliği ne kadar sürede gelir? tarzında bir sorunun cevabı yollanan illere de bağlı olarak değişir. Ama tebligat karşı tarafın eline ulaşmadan 7 gün olan süre başlamaz. Başladıktan sonra itiraz edilmemesine karşılık ödeme de alınmazsa sıradaki işlem haciz olacaktır. Haciz işlemlerine geçildikten sonra da hala borçlunun uzlaşma yolu vardır. Geç kalındıkça faiz ve masraf artacaktır.

Haksız Bir Ödeme Olması

Alacakla alakalı olarak haksız bir durum olduğunu düşünmeniz halinde yapılması gereken itiraz yolu ile dava açmak olmalıdır. Dava sonucunda haksızlık tespit edildiğinde icra işlemleri kaldırılır.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 593 aboneye katılın

İlk yorum yapan olun

Yorum, Görüş ve Önerileriniz Tüm Okuyucular ve Bizim İçin Çok Önemli !