İcra Takip Elemanı Nedir Ne İş Yapar

İcra Takip Elemanı
İcra Takip Elemanı Olmak İsteyenler İçin Meslek Sırları

Bu yazımızda İcra takip elamanı ne iş yapar, icra takip elamanı ne kadar maaş alır, kimler icra takip elamanı olabilir, icra takip elamanı iş ilanları nerede yayınlanır gibi sorulara cevap arayan ve bu mesleği yapacak bir çok kişinin merak ettiği bu iş sektörünü anlatmaya çalışacağım.

Bu işi meslek edinecek arkadaşlar bilmelisiniz ki, icra takip elemanlığının dışarıdan göründüğü kadar basit ve sıradan bir iş değildir. Tam aksine yorucu bir iştir. Üstelik bu yorgunluk bedenden çok,  beyin yorgunluğu ile kendini gösterir.

İcra Takip Elemanı Ne İş Yapar

İcra takip elemanı, avukatlık bürolarının adli ve ofis işlerinin neredeyse bir çoğunu yapabilir. İcra takip elemanlarının en çok tercih edildiği birim ise icradır.

Ağırlıklı olarak kurum dosyalarına, yani banka, faktoring, alışveriş merkezleri ile varlık şirketleri gibi çok sayıda icra dosyası bulunan şirketlerin avukatlığını yapan bürolar,icra dosyalarının yükünü icra takip elemanları sayesinde kaldırabilirler.

İyi yetişmiş bir icra takip elemanı, çalıştığı ofisin icra dosyalarının baştan sona tüm işlemlerini yapabilir, icra takibinin hazırlanmasından, adliyede açılmasına, takibin hızla kesinleştirilmesinden, menkul, gayrimenkul, araç ve maaş hacizleri gibi önemli işlemleri yaptığı gibi, dosya borçluları ile telefon görüşmesi yaparak, dosya alacağının en hızlı şekilde tahsil edilmesi ve dosyanın kapanmasını sağlayabilirler.

İcra Takip Elemanı Ne Kadar Maaş Alır

İcra takip elemanlarının maaşı, kişinin iş tecrübesi ve çalışma şekli ile farklılık gösterir. Devlet memuru tarzında belirli ve matbu bir maaşı yoktur. Bir çok özel sektörde de olduğu gibi, az ve verimsiz çalışan personel ile çok daha iyi çalışan personelin maaşları arasında nasıl fark varsa bu sektörde de maaş farkı vardır.

Ayrıca bu durumun yanında kişilerin iş tecrübesi de çok önemlidir. Bu işe yeni başlamış, öğreneme aşamasında olan bir icra takip memuru ile, sektörde yıllarını geçirmiş bir takip memuru arasında da kaçınılmaz şekilde maaş farkı olacaktır.

Sadede gelecek olursak, verimi az ve mesleğe yeni başlamış bir icra takip memuru 2300 TL + yol yemek alırken, iş tecrübesi yüksek ve daha verimli bir takip memuru 3500 TL + yol yemek ve prim alabilir.

Bu rakamlar şu anki ortalama takip memuru maaşlarıdır. Ancak kendini çok iyi yetiştirmiş ve kurumsal firmalarda çalışan takip memurları 4000 TL ve üzeri maaşlar da almaktadır.

Kimler İcra Takip Elemanı Olabilir

Dürüst ve çalışkan olması şartıyla bir çok kişi icra takip elemanlığı yapabilir. Ancak yazımın başında da kısaca bahsettiğim gibi, bu meslek dışarıdan göründüğü gibi kolay değildir.

Hatta bu mesleğe başlayıp ta bir kaç ay içinde bırakanların sayısı da az değildir. İcra ofisleri yoğun ve stresli çalışma ortamlarına sahiptirler. Bu kadar yoğun ve stresli ortamın oluşmasının bir çok nedeni var.

Şöyle ki;

İcra takipleri yapılan kurumların, icra dosyalarının en az masrafla en hızlı şekilde tahsilini talep etmelerinin yanında, icra da yapılan bir çok işlemin süreli olması ve bu sürelerin kaçırılması durumunda alacağınızın tahsilinin riske girmesinin yanında, icra müdürlüklerinde çalışma şartlarının ağırlığı ve zorluğunu da ekleyebiliriz.

Derinlemesine bir yazı yazarsak bu sebepler dahada uzayabilir tabi. Konumuza dönecek olursak, bilgisayarı orta seviyede kullanabilen, ikna kabiliyeti iyi olan, sinirlerini kontrol edebilen kendine ve üslubuna güvenen kişiler bu mesleği icra edebilir diye düşünüyorum.

İcra Takip Elamanı İş İlanları Nerede Yayınlanır

İcra takip elemanı iş ilanları, bulunduğunuz şehre ait baro sayfalarında bulabileceğiniz gibi, hepimizin bildiği internet ortamında hizmet veren iş ve işçi bulma sitelerinde de yayınlanabilir.

Avukatların takip memuru ilanı bıraktığı baro sayfalarına, sizlerde iş ilanı bırakabilir ve avukatların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. İstanbul icra takip elemanı iş ilanlarına İstanbul Barosundan ulaşabilir ve ücretsiz olarak iş ilanı bırakabilirsiniz.

Çalışma arkadaşı arayan avukatların ve hukuk bürolarının da iş ilanlarını aynı sayfadan görebilirsiniz.

İcra Takip Elemanının Görev Sorumlulukları Nelerdir?

-Hukuk Bürosunda hazırlanan icra dosyalarını icra dairesine teslim etmek,
-İcra dosyalarını icra müdürlüğünde açmak,
-İcra dosyasının açılması için gerekli olan dayanak belgeleri, evrak, –dokümanların hazırlanmasını sağlamak,
-Açılan icra dosyalarını dosya kapanana kadar takip etmek,
-İcra dosyaları için belirlenen zaman aşımını takip ederek, dosyanın takipsizlikten düşmesini engellemek için işlem yapılmasını sağlamak,
-İcra dosyası ile ilgili ipotek takibini, araç yada taşınmaz satış günlerinin takibi, menkul, gayrimenkul haciz işlemleri, borçlu görüşmeleri ve araç yakalatma emri gibi işlemleri yapmak,
-Gerektiğinde çalıştığı ofiste avukatın yerine çeşitli ihalelere katılmak,
-İcra ve dava dosyalarının açılması için gereken ödemelerin yapılmasını sağlamak.
-Mahkemelerin talep ettiği evrakları ön bürolardan teslim etmek.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 591 aboneye katılın

2 yorum

 1. merhaba;

  İcra takip elemanı olarak adlandırılan avukat katipleri maalesef çok zor şartlarda çalışmaktadırlar. Şöyle ki;
  avukatların bir çoğu yanında çalıştırdığı ira takip memuru arkadaşların haklarını maalesef savunmuyorlar.Adliyede yaşanan en ufak pürüzde takip elemanlarını silebiliyorlar. Bunun yanında maaş izin ve bir çok sosyal haklarını doğru düzgün vermiyorlar.
  Ayrıca adliyede hiçbir icra müdürlüğü ve mahkeme kalemlerince ciddiye alınmıyor ve bir çok işlemde icra takip elemanları geri çevriliyorlar.

  saygılarımla

 2. Ali bey bu sıkıntıların farkındayım ve size bir çok noktada katılıyorum. Ancak her avukat için geçerli bir şey değil bu. Yanında çalıştırdığı icra takip elemanı nın haklarına saygılı olan ve son derece iyi şartlarda çalışmasını sağlayan avukatlarda fazlasıyla var.
  Bence burada yapılacak en güzel şey, çalışma ortamından rahatsız olan icra takip eleman ları yeni bir iş bularak eski çalışma ortamından uzaklaşmasıdır.
  Ayrıca bu sektörde en büyük eksiklerden biride icra takip elemanı arkadaşların birlik olup bir dernek altında toplanmamalarıdır.
  Bir kaç sene önce İstanbul Anadolu Adliyesinde bazı takip memuru arkadaşlar böyle bir dernek kurmak için çalışma başlattılar ancak, başarılı olamadılar.
  Haklarınızı korumak ve daha iyi şartlarda çalışmak adına yasal bir icra takip elemanları derneği kurularak gerekli devlet kurumları ile görüşme sağlanmalı ve bu işin hayalet bir meslekten çıkartılarak, gerçek anlamda profesyonel olarak icra edilen bir meslek olduğu kanıtlanmalı ve hak edenin de hakkını alması sağlanmalıdır.

Yorum, Görüş ve Önerileriniz Tüm Okuyucular ve Bizim İçin Çok Önemli !