İcra Sorgulama Nasıl Yapılır?

İcra Sorgulama Nasıl Yapılır?
İcra Sorgulama Nasıl Yapılır?

Dava dosyaları gibi icra dosyası da sorgulamanız mümkün. Adınıza açılan her hangi bir icra dosyası hakkında bilgi almak ve detaylara ulaşabilmek adına icra sorgulama yapılabilir. Tebligatın tarafınıza ulaşmaması sonucu itiraz hakkınızın geçmemesi adına icra dosya sorgulaması yapmak önemlidir.

İcra Dosya Sorgulaması Nereden Yapılır?

İcra dosyası açıldığında borçluya tebligat gönderilir. Adres değişikliği ya da diğer sebeplerden dolayı İcra Dairesi tarafından gönderilen ödeme emri ya da mahkeme kararı borçluya ulaşmayabilir. Bu nedenle adınıza açılan dava ve icra dosyalarını sorgulamanız oldukça önemlidir.

İcra dosyası sorgulamak için;

  • Avukat aracılığı
  • E-devlet
  • İcra Dairesi
  • Bilinmeyen numaralar servisi

Bu sorgulama yöntemleriyle adınıza açılan her hangi bir icra dosyası olup olmadığını öğrenmeniz mümkündür.

Vekil Aracılığıyla İcra Dosyası Öğrenme

Vekiliniz aracılığıyla UYAP sistemi üzerinden adınıza açılan icra dosyası olup olmadığını öğrenmeniz mümkün. Vekil olması durumunda, yasal işlemlerde görüldüğünden bazı tebligatlar vekile yapılabilmektedir. Bu nedenle kişi avukatı ile irtibat halinde olmalıdır.

İcra Sorgulama
İcra

E-Devlet Aracılığıyla İcra Dosyası Sorgulama

Devlet üzerinden birçok kurumun entegre çalıştığı sistem olan e-devlet üzerinden güncel icra dosyalarınıza ulaşmanız mümkündür. Bunun için e-devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapmanız, Adalet Bakanlığı modülünden dava dosyaları bölümüne gelmelisiniz. Daha sonra icra dosyası bölümünü seçerek, adınıza açılmış güncel dosyalar için sorgulama yapabilirsiniz.

E-devlet en hızlı sorgulama ağına sahip, güncel bilgilere kısa sürede ulaşabileceğiniz tek portaldır. Zamanın önemli olduğu, sürenin işlediği ve itiraz haklarının bulunduğu icra dosyalarınız hakkında ivedi şekilde bilgi almanız adına E-devlet önemli bir sorgulama alanıdır. Güncel bilgiler belirli saatlerde yüklenir ve 1 gün içerisinde en güncel bilgiye bu portal sahip olursunuz. E-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden alabilirsiniz. Bunun dışında sorgulama nasıl yapılır?

İcra Dairesinden İcra Dosyası Sorgulama

İcra Dairesi’nden icra dosyası sorgulama için yerleşim yeri İcra Dairesi’ne giderek adınıza açılmış bir dosya olup olmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz. Telefon iletişim yolu ile İcra Dairesi’ne ulaşmanız mümkündür. Yoğunluk nedeni ile kısıtlı ulaşıma sahip olabilen İcra Dairesi’nden net bir bilgi alabilmek için bizzat gitmeniz daha makul bir yoldur.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 592 aboneye katılın

İlk yorum yapan olun

Yorum, Görüş ve Önerileriniz Tüm Okuyucular ve Bizim İçin Çok Önemli !