İcra İhaleleri İle İcralık Araç ve İcralık Ev Almanın Yolu

icra ihaleleri ile icradan ev ve araba satın alma rehberi

İcra ihaleleri nerede yapılır, icra ihalesi nasıl yapılır, icra ihalesi teminat yatırma, icra ihaleleri nerede yayınlanır, icra ihale taktikleri, icralık arabalar nasıl alınır, icralık evler nasıl alınır, icra ihale teminat oranı nedir, icra satış ihalenin feshi davası, icra ihale süreci nasıl işler, icra ihale siteleri hangisi, icra ihalelerinde kdv oranları nedir, icra ihalelerini nereden takip edebilirim gibi aklınızdaki bir çok sorunun cevabını bulabileceğiniz bir yazı hazırladım. Umarım sorularınızın cevaplarını burada bulabilirsiniz. Aklınıza takılan ve cevaplayamadığım sorularınızı sayfanın en altında bulunan yorum kısmından bana iletebilirsiniz.

 

İcra ihaleleri nden piyasa fiyatlarına göre daha ucuz araç ve gayrimenkul almak bir çok kişinin ilgisini çekiyor. Ancak icra ihalelerine nasıl katılım sağlanacağı, açık arttırmada neler yapılacağı çok fazla bilinmiyor. İşte tamda aklınızdan geçen ve almak istediğiniz icralık araba ları ve icralık ev leri hiç bir aracı kişi yada firma kullanmadan nasıl bulacağınızı ve alacağınızı anlatacağım. Bu Yazıda Neler Öğreneceksiniz?

-İcra ihalelerine nasıl katılım sağlayacağınızı.

-Mezat salonunda veya yeddi-emin otoparklarında nasıl pey süreceğinizi

-Aklınızdaki hacizli aracı aldıktan sonra evrak prosedürleri ve otoparktan çıkışını almayı.

-Size uygun icralık daire yada taşınmazı aldıktan sonraki evrak prosedürü ve taşınmazı üzerinize almayı.

-İnternet üzerinden icralık ev ve icralık araçları nasıl bulacağınızı.

-İhaleye katılmadan nasıl teklif sunacağınızı.

-Uyap e-satış a üye olmayı ve nasıl kullanacağınızı.




 

İcra İhaleleri ne Nasıl Katılırım

İcra müdürlüklerinin ihaleye açtığı tüm taşınır ve taşınmaz malların açık arttırmasına on sekiz yaşından büyük ve gerekli teminat ve evrakları hazır olan herkes katılım sağlayabilir. Bunun için aracı kurum ve şahıslara ihtiyacınız yok. Ancak ben ihaleye kendim katılmak yerine vekaleten başkasını göndermek istiyorum diyorsanız, bunu da yapabilirsiniz. Resmi vekalet vereceğiniz kişi sizin adınıza icra ihaleleri ne katılabilir ve sizin yerinize pey sürerek icradan araç veya icradan ev alabilir.

 

Mezat Salonunda Veya Yeddi-emin Otoparklarında Nasıl Pey Sürülür

İcradan satılan daire veya araçlar, daha önce yapılan kıymet takdirlerinde ki satış tutarının yarısı yani %50′ sinden açık arttırmaya çıkartılır. Açık arttırmaya yani satışa çıkan tüm araç ve taşınmazların SATIŞ İLANI vardır ve bu satış ilanında açık arttırmanın birinci ve ikinci satışının nerede ve hangi tarihlerde yapılacağı, saatine kadar yazmaktadır. Birinci satışta alıcı bulamayan araç veya taşınmaz ikinci satışta tekrar ihale edilir. Ancak ikinci satışta da alıcı çıkmaması halinde satış düşer.

Satış ilanında belirtilen tarih ve saatte satışın yapılacağı otopark yada mezat salonunda olmanız ve ihaleye çıkacak araç veya taşınmazın tahmin edilen değerinin %20’si oranında pey akçesi yada Devlet bankalarından alacağınız aynı oranda teminat mektubunu sunmalısınız. Buraya kadar her şey tamam ise artık icra ihalesine katıldınız demektir. Bundan sonraki süreç, icra müdürünün yada memurun ihaleyi başlatmasından sonra, tüm ihale katılımcıları ile icralık araç veya icralık ev almak için belirli oranda pey sürmeniz gerekli. Ancak peyi sürerken, çok yüksek rakamlarda arttırma yapmak yerine küçük rakamlar ile ufak ufak arttırma yapmanız faydanıza olacaktır.




Aklınızdaki Hacizli Aracı Aldıktan Sonra Evrak Prosedürleri ve Otoparktan Çıkışını Almak

Zor olanı bitirdiniz ve ihaleyi siz kazandınız. -YADA İHALE SİZE KALDI !- neden böyle dediğimi en son söyleyeceğim. İcradan araç almaya bu kadar hevesliyken hevesinizi kırmak istemiyorum 😉

Konumuza dönelim. Evet aracı ihaleden aldınız. Geriye bir kaç evrak işi kaldı o kadar. Buda işin kolay kısmı, dediğim gibi zor olanı bitirdiniz. Evrak işine gelirsek; İhaleye girerken yatırdığınız teminatın üzerine ihalede size kalan tutarı da icra dairesine altı gün içinde yatırmanız gerekli. Artık sadece geriye ihaleye itiraz süresini bekleyeceğiz. Bu süre şehir dışı satışlarında yirmi bir günü bulabiliyor ancak şehir içi satışlarında ortalama on gün gibi düşünün. Satış bedelinin tamamını altı gün içinde yatırdınız, itiraz sürenizde doldu ve itiraz, yani ihalenin feshi açılmadı ise, artık icra dairesine giderek aracın KDV ve Damga vergisini kestirerek vergi dairesinden yatırmanız gerekli.

Bu işlemi de yaptınız ve vergi dairesinden aldığınız dekontu icra dairesine geri götürerek, icra dairesine Araç Tescil evrakını hazırlatın ve aracınızı otoparktan teslim almak için yolluk yatırın. Yolluk bedeli aracı aldığınız icra dairesine yatacaktır. 2019 yılı için araç yolluk bedeli 104,10 TL‘dir. Artık geriye kalan tek şey memurun size söyleyeceği günde gelerek icra dairesinden memur ile otoparka giderek aracınızı teslim almak. Gideceğiniz otoparkın mesafesine göre ATGV aracınında size keseceği araç ücretini ödemeyi unutmayın.

YADA İHALE SİZE KALDI !  Dememin Sebebi

İcradan araç almanın iyi yanları olduğu gibi bazı olumsuz yanları da var. Bunların en başında aracın motor durumu. İhaleye çıkan araçların bir kısmı yakalandıktan kısa bir süre sonra ihaleye yani satışa çıktığı gibi bazı araçlarda uzun dönem otoparklarda yatmış oluyor. Uzun dönem yatan bir araba yada geçmişini bilmediğiniz bir aracın size zarar açması da mümkün olabilir. Ancak aracı ihaleden uygun bir rakama aldıysanız, böyle bir zarar karşısında genede sizi üzmeyecektir diye düşünüyorum.

 

Size Uygun İcralık Daire Yada Taşınmazı Aldıktan Sonraki Evrak Prosedürü ve Taşınmazı Üzerinize Almanız

İcradan ev alma konusunu uzun uzun anlatmama pek gerek yok. İhaleye katılım araç ihalesi ile aynı şartlarda olmakta beraber, 150 m2 üzeri daire ve dükkan, tarla, arazi vasfındaki taşınmaz alımlarınızda yatıracağınız KDV oranı %18 olup, 150 m2 altı dairelerde %1 dir. İcradan taşınmazı aldıktan sonra, ihaleyi yapan icra müdürlüğüne giderek tapu tescil işlemlerinizi yaptırarak dairenizi kendi adınıza geçirebilirsiniz.

 

İnternet Üzerinden İcralık Ev ve İcralık Araç İlanlarını Nasıl Bulursunuz

İcradan satılık ev ve icradan satılık araç ihalelerini birçok özel web sitelerinden ücretli ve ücretsiz kullanım şekilleriyle ulaşabilirsiniz, ancak bunların içinde en güncel icra ihalelerini görebileceğiniz yer Devlete ait olan  https://esatis.uyap.gov.tr adresidir. Burada sadece araç ve taşınmaz ihalelerini değil, haczedilmiş ve satışa çıkan bir çok farklı nitelikte menkul ve gayrimenkul mallara ait kategorilerde mevcut.

Özel hayatta ve mesaj yoluyla bana en çok sorulan sorular arasında icradan başka neler satılıyor ?  Aşağıda yaptığım kategori bu sorunun cevabını vermiş olur sanırım.

 • Silah Satışı
 • Canlı Hayvan Satışı
 • Patent Satışı
 • Beyaz Eşya Satışı
 • Mobilya Satışı
 • İnşaat Malzemesi
 • Tarım Makinaları
 • Elektronik Eşyalar
 • Gıda Ürünleri
 • Tekstil Ürünleri
 • Tıbbi Cihazlar
 • Sanayi Makinaları
 • Hisse Senetleri
 • İsim ve Telif Hakları
 • Maden Sahaları

Gibi Bir çok kalemde icra ihaleleri yapılmakta ve bunların içinde bütçenize göre ihalelere katılabilirsiniz.




İcra İhaleleri ne Katılmadan Nasıl Teklif Sunarım

Daha önce bahsettiğim https://esatis.uyap.gov.tr web sayfası üzerinden ihalelere aktif katılım yapmadan, İnternet ortamı üzerinden teklif sunabilir ve daha önce sunulan teklifleri görebilirsiniz. esatis sitesine nasıl üye olunur, nasıl kullanılır, icralık evler e ve icralık araçlar a nasıl teklif sunulur hepsini yazının ilerleyen bölümlerinde resimli bir şekilde anlatacağım. Okumaya devam.

 

İcra İhaleleri İçin Uyap E-Satışa Üye Olma ve Kullanım Klavuzu

Artık uyap e-satışa üye olma ve esatışa giriş vakti geldi. Esatışa Ücretsiz üye olarak tüm şehirlerde açılan icra ihalelerini görebilir ve online katılabilirsiniz.

https://esatis.uyap.gov.tr Adresine giriş yapın. İmzasız girişi tıklayın. Kayıt Olmak İstiyorum butonunu tıklayın.

Sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak doldurun ve onaylama türü alanındaki mail yada sms seçeneklerinden birini seçin ve onay kodu göndere tıklayın. Sms veya mail adresinize gelen onay kodunu istenen kutucuğa girin ve onaylayın.

En sol üst köşedeki imzasız giriş sekmesini tıklayın ve karşınıza çıkan alana T.C. kimlik numaranızı ve üye olurken belirlediğiniz şifrenizi girerek giriş yapın.

Evet. Uyap esatış portalına üye olarak giriş yaptınız. Ana sayfada gördüğünüz gibi kategorisel arama, resimli ilan arama, tarihe göre ilan arama vs bir çok çeşitte arama yapmak mümkün. Katılmak istediğiniz ihaleye ait kategoriyi seçin, ihaleyi bulun DETAY butonundan ilanın tüm detaylarını, satış ilanını, ilan resimlerini, verilen teklifleri görebilirsiniz. Sizde teklif vermek isterseniz bankanıza online bağlanarak teklif sunabilirsiniz.

 

İhalenin Feshi Davası Açıldı Ne Yapmam Lazım

İcradan araç yada icradan daire aldınız ancak itiraz edildi ve ihalenin feshi davası açıldı. Bu aşamada aldığınız malı üzerinize geçiremez ve ihalenin feshi davasının sonuçlanmasını beklemek zorundasınız. İhalenin feshi davası bir kaç ayda sonuçlandığı gibi bir kaç yılda da sonuçlanabilir. Her işi ehline bırakmanın faydalı olduğunu düşündüğüm için böyle bir durumda kendinize bir Avukat bulmanız sizin yararınıza olacaktır.

 

Yazıya konuyla ilgili eklemem gereken başka hususlar var ise en alttaki yorum kısmından benimle paylaşabilirsiniz.

Ayrıca icra ihalelerinden araç yada farklı şeyler alan birisiyseniz yazımızı okuyan ve tecrübe sahibi olmak isteyenlere fayda sağlayacak cümlelerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 592 aboneye katılın

İlk yorum yapan olun

Yorum, Görüş ve Önerileriniz Tüm Okuyucular ve Bizim İçin Çok Önemli !