İcra Faiz Hesaplamaları Nasıl Yapılıyor?

İcra Faiz Hesaplamaları Nasıl Yapılıyor?
İcra Faiz Hesaplamaları Nasıl Yapılıyor?

İcra dosyasına istinaden yapılmak istenen ödemelerde icra faiz hesaplama işlemi bazı kriterler göz önünde bulundurularak hesaplanmaktadır. Dosya kapak hesabı da denilen yasal faiz hesaplama yönteminde; İcra Dairesi’nde açılan dosya tarihi süresinden, ödeneceği tarihe göre aradaki zaman yani gün hesaplanır. Gün sayısı ise yıllık gün sayısı baz alınarak bölünür. Yasal faizin uygulanması adına bu gün sayısı önemlidir.

İşlenmiş Faiz Nedir? İcra Faiz Hesaplama

İşlenmiş faiz; icra faiz hesaplama bir alacağın para cinsinden günlük değeri, günlük faiz, aylık faiz ve yıllık faiz olarak hesaplanmasıdır. İşlenmiş faizde zararın tazmin edilmesi amaçlanır. Alacaklının elinde bulunan takip konusuna göre, borçlu tarafından temerrüde düşmüş alacaklar, temerrüde düştüğü tarihten itibaren, takip tarihine kadar işlenmiş faiz isterken, borç ödenene kadar işleyecek faiz de talep edilebilir.

İşlenmiş icra faiz hesaplama için;

  • Takip tarihi
  • İlamlı icra ise ilam tarihi
  • İşleyecek faiz ise borç ödenene kadar
  • İşlenmiş faiz ise takip gününe kadar

Bu yöntemle işlenmiş faiz hesaplanır. İlamlı tarihte belirtilen süreler dikkate alınır.

İcra Faiz Hesaplamaları Nasıl Yapılıyor?
İcra Faiz Hesaplamaları Nasıl Yapılıyor?

2020 İcra Yasal Faiz Nedir?

Yasal ve temerrüt faizleri 2020 yılı itibari ile güncellenmiştir. 1 Ocak 2020 yılı itibari ile yasal faiz sözleşme ile tespit edilmediyse %9, temerrüt faiz oranı ise %9’dır. Ticari alacaklarda ise yasal faiz %13,75 olarak belirlenmiştir. Peki, icra faiz hesaplamaları nasıl yapılıyor?

Temerrüt Faizi Ne Zaman Uygulanır?

Temerrüt faizi ödenmesi gereken tarihte borcu ödememesi sonucu, geciken her süre için alacaklıya ödenmesi gereken faiz oranıdır. Temerrüt faizi ise vade bitimi, vade belirtilmemişse ihtar tarihi itibari ile işler.

Faiz Hesaplamada 1 Yıl Kaç Gün Olarak Hesaplanır?

Faiz hesaplamalarında borçlu ve alacaklı tarafından merak edilen konular arasında, 1 yılın kaç gün olarak hesaplandığı konusu bulunuyor. Borçlunun borcu ifa etmediği için icra takibine düşmesi sonucu ödemesi gereken yasal faiz günü 1 yıl için 360 gün olarak hesaplanır. Faiz hesaplarken bunları göz önünde bulundurmak doğru bir hesaplama için önemlidir. İcra Dairesi tarafından yapılan hesaplamalar da 360 gün olarak belirlenmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda icra faiz hesaplamasını daha net yapabilirsiniz.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 591 aboneye katılın

İlk yorum yapan olun

Yorum, Görüş ve Önerileriniz Tüm Okuyucular ve Bizim İçin Çok Önemli !