İcra Dosyası Nasıl Sorgulanır?

İcra Dosyası Nasıl Sorgulanır?
İcra Dosyası Nasıl Sorgulanır?

Borcu olup da icraya düşen kişiler icra dosyası sorgulama yaparlar. Bu işlem hangi icra müdürlüklerine hangi dosya numarası ile borçlu olduklarını ortaya çıkaracaktır. İcra mahkemelerindeki tüm borçları turkıye.gov.tr yani e devlet üzerinden sorgulamak mümkündür. E devlet şifresi ile sisteme giriş yapılarak bu borcun tüm detaylarına ulaşılır.

Hangi Bankalara İcra Borcum Var?

İcra işlemleri genellikle borçluya bankalar tarafından uygulanan bir işlemi oluşturuyor.

Müşterisi alacağını ödemeyen banka;

  • Dosyayı avukata devreder,
  • Avukat borcun miktarı ve içeriğine göre icra müdürlüğüne dilekçe yazar,
  • İcra müdürlüğü hakiminin kararıyla borçluya icra dosyası açılır. Bu işlemden sonra açılan bu dosyanın elektronik bilgi sistemine kaydı oluşturulur. Bu sayede icra dosyası sorgulama işlemi elektronik ortamdan yapılabilecektir.

Bu veriyi elektronik ortama giren görevli;

  • Borçlu adı soyadı,
  • Alacaklı adı,
  • Alacaklı vekili,
  • Dosyanın açılış tarihi,
  • Suç bilgisi,
  • Dosyayla ilgili bilgiler gibi kayıtları veri olarak sisteme kaydeder.
İcra Dosyası Nasıl Sorgulanır?
İcra Dosyası Nasıl Sorgulanır?

İcra dosyası nasıl sorgulanır?

araştırmasında bu veriler esastır ve e devlet hesabına giren kişi bu bilgileri sorgulayabilecek; detaylarını öğrenebilecektir.

İcra Dosyasını İcra Müdürlüklerinden Sorgulama

Borçluların icra dosyası sorgulama işlemi için uyguladıkları yöntemlerden biri de İcra Müdürlükleridir. İcra müdürlüklerindeki tevdii bürolarından da bu işlem yapılabilir. Bu bürolara tc kimlik numarasını veren kişini hangi icra mahkemesine borcu olduğunu, hangi borçtan dolayı borcu olduğunu öğrenebilir. Ancak borç miktarının ne kadar olduğunu öğrenmek için borcunun olduğu icra mahkemesine başvurması gerekir.

İcra Dosyasını E Devlet’ten Sorgulama

İcra dosyasının en kolay sorgulanma şekli e devlettir. Şifresiyle e devlete giren kişi arama motoruna icra dosya sorgulama yazdığında yeni bir sayfa açılır ve icra borçları bu sayfada görünür. Ancak icranın borç miktarı bu sayfada görünmeyecek ve aynı zamanda bu sayfadan icra ile ilgili hiç bir işlem yapılamayacaktır.

İcra Dosyasını Detaylı Sorgulama

İcra dosyasında detaylı sorgulama yapmak için e devlet üzerinden uyap portalı vatandaş girişine bağlanılır. Bu bölümde tüm icra borçlarının tarihi, anapara borcu, avukat ücreti, borca işleyen faiz, ödeme yapılıp yapılmadığı ve avukatın borcu tahsil etmek için yaptığı işlemlerin tamamı yazılı olacaktır.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 591 aboneye katılın

İlk yorum yapan olun

Yorum, Görüş ve Önerileriniz Tüm Okuyucular ve Bizim İçin Çok Önemli !