İcra Dosyası Nasıl Kapatılır?

İcra Dosyası Nasıl Kapatılır?
İcra Dosyası Nasıl Kapatılır?

İcra mahkemelerinde haklarında icra dosyası açılan kişilerin icra dosyası kapatma işlemini yapmaları şarttır. Bu işlemin yapılmaması mali özgürlüğü kısıtlayan bir konudur. Kişilerin yeniden bankalardan kredi kullanması, taksitle alışveriş yapılırken geçmiş dönem borçlarının kredibilite sorgulamasında çıkmaması için bu işlem borç biter bitmez yapılmalıdır. Kredi, kredi kartı ve her ne sebeple oluşursa oluşsun İcra Müdürlüklerine yansıyan borç uzun bir süreci oluşturur. Aynı zamanda bu borcu ödeme güçlüğü çekildiğinde çok daha uzun bir dönemi kapsayacaktır.

İcra Dosyası Nedir?

İcra dosyası, kişilerin borcuna yönelik İcra mahkemelerinde açılan bir dosyadır.

Bu dosyada;

  • Borcun oluşum süreci,
  • Borcun anapara miktarı,
  • Borçlunun yaptığı ödemeler,
  • Borçluya ulaşmak için yapılan masraflar,
  • İcra Mahkemesi hakiminin borca ilişkin verdiği kararlar,
  • Tebligatlar,
  • Borca ilişkin yapılan işlem, banka dekont ve daha birçok evrak bulunabilir.

Bu dosyadaki evraklar ve hükümler tamamen borcun kapsam ve yapısına göre değişim gösterir. İcra dosyası kapatma işleminde borç ödendiği takdirde kapanacak olan dosya kişinin adına açılmış olan bu dosyadır.

İcra Dosyası Avukatına Ulaşma

Bankalara borcu olan çoğu kişi eğer icra takibine düşerse, bu icra işlemini bankanın belirlediği avukat takip eder. Kişi borcunu avukatla görüşerek bir ödeme planına bağladığında avukattan da icra dosyasının kapatılmasını talep edebilir. Bazı avukatlar kişilerin borç durumuna ve iyi niyet ilkelerine bağlı oluşlarına göre İcra mahkemesi dosyasını geri çekebilir. Ancak icra dosyası nasıl kapatılır sorusunun asıl cevabı borcun ödenmesidir.

İcralık Borcun Ortadan Kalkması

İcralık borcun ödenmesi ile icra dosyası ortadan kalkar. Bunun için ister ödeme planına bağlı olsun isterse tek seferde ödemeyle olsun borcun İcra mahkemesine icra dosya esas numarasına ve karar numarasına yatırılması gerekir.

İcra Borcu Nereye Yatırılır?

Tüm İcra Müdürlüklerinde devlet bankaları hizmet sunar. Kişi borcunu bu bankalara yatırır ve karşılığında makbuz alır. Bu makbuzu dosyasının bulunduğu icra mahkemesine ulaştırır. Bu işlemden sonra İcra mahkemesi hakimi borcun ortadan kalktığına dair karar verir. Bu işlem icra mahkemesindeki hakimin yoğunluğuna göre 1 saat içinde de dosyayı kapatırken, bir iki gün içinde de dosyanın kapanmasını sağlayacaktır.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 591 aboneye katılın

İlk yorum yapan olun

Yorum, Görüş ve Önerileriniz Tüm Okuyucular ve Bizim İçin Çok Önemli !