İcra Dosyası Kapatma Yöntemleri Nasıldır?

İcra konusunda, icra dosyası kapatma yöntemleri sayesinde kolay bir şekilde kapatılma işlemi yapılabilir. İcra dosyasının kapatılmasına ilişkin farklı yöntemler mevcut. Elbette, hangi yöntemin tercih edileceği kişilerin tercihine bağlıdır.

İcra Dosyası Kapatmak Ne Demek?

İcra dosyası kapatmak, icraya yol açan borç sorumluluğunun tamamen sonlandırılmasıyla dosyanın kapatılması işlemidir. İcra dosyası kapatma yöntemleri ile yapılan bir işlemdir.

İcra Dairesine Doğrudan Ödeme Yapmak

Bilindiği gibi borçlu kişiye, usule uygun bir şekilde ödeme emri yollanır. Bu ödeme emrinde borçlunun ödeyeceği tutar ve ödenecek tutarın ödeneceği icra müdürlüğünün banka IBAN numarası yer alır. Yapılacak ödeme belirtilen IBAN hesabına yapılacaktır.

Bu şekilde yani belirtilen miktarlarda ödeme yapıldığında dosyanın kapatılması mümkün olmaz. Yalnızca orada yazılı olan tutar ödenmiş olur. Zira ödenecek tutara ek olarak birçok masraf vardır. Faiz, harç, vekalet ücreti ve masraflar ödeme emrinde yer almaz. Dolayısıyla, tüm bu masrafların tümünün ödenmesi gerekir.

İcra Dosyası Kapatma Yöntemleri
İcra Dosyası Kapatma Yöntemleri

Haricen Ödeme Yapmak

İcra dosyası kapatma yöntemleri nasıldır? Sorusunda haricen ödeme yapmak da mümkündür. Bu yöntemle; borçlu kişi, alacaklı kişi ya da alacaklı kişinin vekiline ödeme yapar ve böylece dosya kapanır. Bunun için icra emri borçlu kişinin eline ulaştıktan sonra borçlu kişi alacaklıyla iletişime geçer. Kapak hesabı üzerinden her hangi bir miktar üzerine alacaklıyla anlaşma sağlanır. Anlaşma sağlandığında borçlu kişi, ödemeyi IBAN numarasına yapmaz. Direkt olarak alacaklı kişiye ya da alacaklı vekiline ödenecek miktarı gönderir. Bu işlemler sonucunda borçlu kişi, harici olarak tahsille dosyayı kapatır. Her iki taraf içinde uygun bir yöntemdir. Aynı zamanda karlı bir yöntem olduğunun da belirtilmesi gerekir.

Hangi Yöntem Tercih Edilmelidir?

İcra dosyası kapatma yöntemleri için belirtilen iki yöntemle de dosya kapatma işlemi yapılabilir. Genel olarak bakıldığında haricen ödeme yönteminde taraflar aralarında pazarlık yapabilirler. Sonuç itibari ile devlet alacağı tutarların dışında olan tutarlara karışmaz. Bu nedenle taraflar ortak bir tutarda anlaşma şansına sahip olurlar. Haricen ödeme yöntemini diğer bir avantajı ise tarafların anlaşması halinde icra dairesi tarafından kesilecek olan tahsil harcı yarı yarıya düşer.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: