E- Ticaret Yaparak Kazanç Sağlamak

E- Ticaret Yaparak Kazanç Sağlamak
E- Ticaret Yaparak Kazanç Sağlamak

Bu Yazıda Neler Var?

E- Ticaret Yaparak Kazanç Sağlamak

E-ticaret aslında hepimizin bildiği gibi internet ortamında ürün satarak para kazanma yöntemidir. Yelpazesi o kadar geniştir ki mümkün olan her alanda satış yapılması mümkündür. Giyimden, elektronik cihazlara, beyaz eşyalardan mobilyalara kadar birden fazla çeşitlilik sunmaktadır. Bu kolaylıkları sunan e-ticaret siteleri sayesinde günümüzde insanlar internetin yaygın kullanımı ve yoğun çalışma temposu sebebiyle artık alışverişlerin büyük çoğunluğu internet üzerinden yapıyorlar. İnternet alışverişi yapmak zamandan da tasarruf ettirmektedir. Bu imkanda aslında insanlara çokça cazip gelmektedir. Aynı zamanda yapılan internet alışverişleri sayesinde evden ya da iş yerinden çıkmadan online ödeme ya da kapıda ödeme yöntemiyle alışverişler kapıya kadar getiriliyor.

Bu rahatlık ve internet üzerinden satılan birçok ürünün fiziksel dükkanlarda satılanlardan daha ucuza satılması sebebiyle de e- ticaret yaparak kazanç sağlamak fikri birçok kişinin e-ticarete katılmasını sağlıyor.

Neden E-Ticaret?

E-ticaret yapmak istiyorsanız öncelikle gelir ve giderlerinizi hesaplamalısınız. E-ticaret klasik ticaretten daha fazla kazanç elde etmenizi sağlayacaktır.

Çünkü e-ticarette:

  • Her ay dükkan kirası ödemezsiniz.
  • Dükkanınız 7/24 açıktır. Bu sayede gece bile satış yapabilirsiniz.
  • Daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz.
  • Elektrik, su, doğalgaz vb. giderleriniz olmaz.

Bunlar gibi birçok sebepten ötürü e-ticaret klasik ticarete nazaran her zaman daha iyi gelir elde etmenizi sağlayacaktır. Bunun yanında e-ticaretin de bazı giderleri bulunmaktadır. Örneğin web sitenizin her yıl için alan adı ve hosting ücretini ödemeniz gerekmektedir.

E-Ticaret Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İlk önce satış yapacağınız kategoriyi iyi belirlemeniz gerekmektedir. İnsanların çoğunlukla neler talep ettiğini incelemeli ve buna dayanarak envanterlerinizi piyasaya sürmeniz gerekmektedir. Bunu yaparken unutmamanız gereken en önemli şeylerden bir tanesi özgün, yaratıcı ürünleri tercih etmeniz sizi onlarca site ya da uygulamasa sırasında ön plana çıkartacaktır. Sadece iş bu kadarla bitmez süreklilik yakalamak istiyorsanız bir mağaza çalışanı gibi müşteri memnuniyetini atlamamalısınızdır. Müşteri memnuniyeti dedikten sonra arkasına kalite ifadesini de yerleştirmek gerekir. Ürünlerinizden memnun kalıp insanların markanız adına iyi yorumlarda bulunmasını istiyorsanız mutlaka kalitenizi ortaya koymanız gerekir.

E-Ticaret Yapma Yolları

E-ticareti birçok farklı yolla yapabilirsiniz. İmkanların her geçen gün gelişmesi sebebiyle sadece kişisel e-ticaret sitesi kurarak değil pazar yerlerinde de ticaret yapabilirsiniz. Günümüzde yoğun ilgi gören o kadar çok internet sitesi ve uygulamalar vardır ki sizde güzel bir kazanç elde etmek istiyorsanız bu sitelerde ya da uygulamalara kayıt yaptırmanız gerekir böylece birden fazla yerde duyulmuş ve birden fazla insana ulaşabilme imkanınız artmış olacaktır. Pazaryeri ya da kendi web sitenizin yanında Facebook, İnstagram ya da Tik-Tok aracılığıyla da e-ticaret yapabilme imkanınız vardır. Bu mecralarda satacağınız ürünlerin resimlerini ve bilgilerini paylaşarak satış yapabilir ya da kullanıcıları bu mecralardan satış yaptığınız sitelere yönlendirebilirsiniz. Satış yapacağınız ürünler için devamlı alım yapacağınız bir toptancınızın olması lazımdır. Aynı zamanda yurt dışı ürünlerini tercih edecekseniz gelir-giderleri hesaplarken gümrük vergisini ve hangi ürünlerin getirmede problem olmayacağını araştırmalısınız.

E-Ticarette Satışları Arttırma

E-ticaret yaparak para kazanma düşünüldüğü kadar kolay değildir ancak satışları arttırmanızın yolları bulunmaktadır. Örneğin iyi bir reklam iyi insan etkileşimi demektedir. İnsanlar ilk önce ilk bakışta göze hitap etmesini isterler bunu sizin de yakalamanız gerekmektedir. Reklamlarınızı sosyal medya platformlarında paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda insanların dilediği şeyi arattığında karşısına milyonlarca site seçeneği gelmektedir. Bu sıralama içerisinde birinci sıraya oynamak istiyorsanız sitenize mutlaka başarılı SEO çalışması yapmalısınız. Müşteriler bu sayede size daha hızlı ulaşmış olurlar ve en önemlisi rakiplerinizin üzerinde yer alırsınız. Çektiğiniz müşterilerin devamlılığı için iyi bir kargo firması ile anlaşmalı ürünlerinizi hızlı ve sağlam ulaştırmanız vazgeçilmezliğinizi arttırmış olacaktır.

Bu işe giriş yaparken birçok çekimserliğiniz olabilir fakat iyi bir planlama sayesinde yapılması imkansız bir şey değildir. Zevkinize, yaratıcılığınıza bu noktada güvenmeniz gerekmektedir. Bugün yaygın olarak kullandığımız Amazon gibi siteler, trendyol, hepsiburada gibi uygulamalarda en başında yola bu şekilde başlamışlardı…

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 593 aboneye katılın

İlk yorum yapan olun

Yorum, Görüş ve Önerileriniz Tüm Okuyucular ve Bizim İçin Çok Önemli !