Dijitalleşme ve Yapay Zeka Bilinmeyenleri

Dijitalleşme ve Yapay Zeka
Dijitalleşme ve Yapay Zeka

Dijitalleşme ve Yapay Zeka her geçen gün artarak bir çok sektörde girmiş ve girmeye de devam ediyor. Peki Dijitalleşme ve Yapay Zeka nedir ?

Dijitalleşme Nedir?

Dijitalleşme en basit ifadeyle yazılı materyallerin teknoloji ile harmanlanmasıdır. Bugünkü kitapların yerine e-kitaplara dönüşümün yaşanması gibi.

Dijitalleşmenin topluma kazandırdığı çeşitli faydaları vardır. İnsanlar işlerini daha hızlı ve pratik yolla çözüme kavuşturmaları bunun başlıca örneğini oluşturmaktadır.

Aynı zamanda kişisel ya da iş dünyasında oluşturulan veriler dijital platformlar sayesinde kolayca saklanabiliyor ve insanlar bunlara anında erişebiliyorlar. Dijitalleşme insanlara çalışma ortamlarında büyük katkılar sunmuştur.

Yeni çalışma modelleri türetilmiştir. İnsanlar artık nerede ve ne zaman çalışacaklarını bu şekilde seçebiliyorlar. Şirketlerin sunduğu imkanlar dahilinde insanlar evlerinde çalışmayı da bu sayede seçebiliyorlar.

Peki Dijitalleşme Nasıl Başlamıştır?

Toplumun dönüşümü 90’lı yıllarda 3 döneme ayrılarak gerçekleştirilmiştir. Bunlar; bilginin, sürecin ve iş gücünün dijitalleşmesidir. Bilginin dijitalleşmesi kitap gibi kaynakları internetten erişilebilir hale getirmektir.

Sadece internetten erişim, kitaplarda olanlar değil; okul etkinlikleri tanıtımı, başvuru gibi her eğitici şeye ulaşmaktır. Sürecin dijitalleşmesi istediğiniz işi kolayca ve yerinde yapabilmektir.

İşin yapılış biçimi teknolojiyle bir araya geldiğinde daha kolay ve hızlı yapılabilir hale gelmiştir. İş gücünün dijitalleşmesi akıllı cihazlara mekanik işleri yaptırabilmektir.

Sanayileşme buhar makinası ile başlamıştır ve bu ilk evredir. 4. evrede veri, veri akışı ve otomasyon sistemleri gibi temellere dayanıyor. İnsanların kendi yaptıkları işi başka cihazlara yaptırmaları yapay zeka ile gerçekleşiyor.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka, insana özgü olan öğrenme, düşünme, algılama, fikir yürütme gibi davranışları sergileyen sistemler veya makinelerdir. Programlanmış bir bilgisayarın düşünme çabası gibi görünse de günümüzde bu bakış açısı hızla değişmekte ve insan zekasından bağımsız, kendi kendine gelişebilen bir yapay zeka kavramı ön plana çıkmaktadır.

Yapay zeka fikrinin babası ‘Makineler düşünebilir mi?’ diye soran Alan Mathison Turing’dir. Alan Turing, Enigma makinesini çözmeye çalışan en önemli matematikçilerden biriydi. Onun prensiplerini oluşturduğu bilgisayar prototipleri makine zekası kavramının oluşmasına sebep oldu.

Fakat yapay zeka kavramı ilk defa 1956 yılında İngiltere’de yapılan bir konferansta ortaya atılmıştır. İlk yapay zeka laboratuvarıysa 1959 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ nde kurulmuştur. Yapay zeka için en önemli gelişmelerden biri 1997 yılında IBM’in ürettiği Deep Blue isimli bilgisayarın satranç ustası Garry Kasparov’u yenmesidir.

Yapay zeka; dar, genel ve süper yapay zeka aşamalarından oluşuyor. Dar yapay zeka tek konuyla ilgili tek iş yapabilen bir makinedir. Genel yapay zeka büyük veri analizleri ile toplumun kimlik yapısı tanımlanmaktadır.

Sosyal kredi sisteminde veri toplamada önemli bir etkendir. Bunu uyarlayan Çin’dir. Yüz tanıma sistemi gibi yapay zeka örnekleri vardır. Bunun yanında gelişen teknoloji ile nesnelerde internette kullanılabilir hale geliyor. Süper yapay zeka insan seviyesinin geçilmesi ve insanın yapamadığını yapan teknolojidir.

Dijitalleşme ve Yapay Zeka bir çok iş dalında hızla yayılarak her geçen gün kendini daha da yenileyerek karşımıza çıkmaya devam edecek.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 593 aboneye katılın

İlk yorum yapan olun

Yorum, Görüş ve Önerileriniz Tüm Okuyucular ve Bizim İçin Çok Önemli !