Blog Sitesi Açmak. Blog Nedir? Blog Sitesi Nasıl Açılır?

Blog Nedir Blog Sitesi Nasıl Açılır
Blog Nedir Blog Sitesi Nasıl Açılır

Neredeyse ortaya çıktıkları ilk günden beri popüler olan bloglar, internet kullanan herkesin dikkatini çeken ve “Acaba bende mi açsam?” sorusunu herkese sordurtan sitelerden. Gerek kullanımlarının kolay olması, gerekse de doğru taktiklerle yüksek okunma sayılarının elde edilebilir olması sebebiyle uzun yıllardır kullanılan bloglar ile ilgili “Blog sitesi nasıl açılır?” veya “Blog sitesi nedir?” gibi merak ettiğiniz şeyleri yazımızda okuyabilirsiniz.

Blog Sitesi Nedir?

İnternetin yaygınlaşıp herkesçe kullanılmaya başlanmasıyla beraber insanlar düşüncelerini dile getirmek için internet üzerindeki pek çok farklı siteyi kullanmıştır. Bunlardan en yaygın olanı da blog siteleridir.

Blog siteleri insanların kendi fikirlerini, anılarını, yaşadıklarını diğer insanlarla paylaştığı yazılardan oluşan sitelerdir. Hem bireysel hem de şirketlere ait blog siteleri bulunabilir. Günümüzde binlerce insan ve kuruma ait olan pek çok farklı konseptte blog sitesi bulunmaktadır.

Blog kelimesi web ve login kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Yaygın bir tabir olarak blog yazarlarına blogger denir. Blog yazmaya ise bloglama denir. Blog yazarları kendi blog sitelerinde belirli konseptlerde belirli konularda düzenli olarak yazılar yayınlarlar. Bu yazıları ücretsiz bir şekilde yayınlayan bloggerlar olduğu gibi, zamanla blog yazarlığından para kazanmaya başlamış isimlerde bulunmaktadır.

Blog sitelerini diğer sitelerden ayıran en büyük fark genelde içeriklerinin sürekli olarak güncellenmesidir. Blog yazarları belirli aralıklarla yazılar yayınladıkları için sitelerini her daim güncel tutarlar. Bu durum blog sitelerinin genel manada yüksek etkileşim almasına imkan tanır.

Blog Türleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hem kişilere hem de kurumlara ait pek çok farklı blog sitesi bulunmaktadır. Bu sitelerde yazarlar kendi konseptlerine uygun yazılar yayınlayarak okuyucu çekmeye çalışırlar. Ancak temel olarak blog sitelerini kişisel bloglar, temasal bloglar, topluluk blogları ve kurumsal bloglar olarak ayırabiliriz.

Kişisel bloglar adından da anlaşılabileceği gibi insanlara ait olan, blog yazarının kendi duygu, düşünce ve deneyimlerini diğer insanlarla paylaştığı blog siteleridir. Kişisel bloglar maddi amaç güdülmeden de kullanılabileceği gibi, isteyen kişilerin kendi kişisel bloglarından para kazanması mümkündür.

Temasal bloglar, belirli bir konu üzerindeki yazıların yayınlandığı bloglardır. Bu sitelerdeki yazarlar, konunun uzmanı olan kişilerdir. Genelde belirli bir konsept üzerinde farklı yazarların yazıları temasal bloglarda yayınlanmaktadır.

Topluluk blogları üyelik sistemiyle çalışan, üyelerinin paylaştığı yazılardan oluşan blog siteleridir.

Kurumsal bloglar ise, şirketlere ve kurumlara ait olan bloglardır. Genelde firmalar tarafından hedef kitleyle olan etkileşimi en artırmak için kullanılan basit ama etkili bir yoldur.

Kurumsal bloglarda kullanılan doğru stratejiler ile firmaların müşteri kazanması ve satışını artırması mümkündür. Özellikle günümüzde pek çok farklı e-ticaret sitesi kendi ürünlerini pazarlamak için blog sitelerini kullanmaktadır.

Neden Blog Sitesi Açmalıyım?

İnternetin en eski konseptlerinden biri olan blog sitelerinin bugün hala devam etmesine neden olan şeylerin başında, pek çok kolaylığa ve avantaja sahip olması geliyor. Bu avantajları ve kolaylıkları sıralamak gerekirse:

1-Blog sitesi açmak gelişen teknoloji ile beraber artık oldukça kolay bir hale gelmiş durumda. Blog sitesi açmak isteyen bir kişinin, ücretli veya ücretsiz pek çok farklı servisi kullanarak 20 dakikadan kısa süre içinde kendi blog sitesini açması mümkün! Üstelik bunun için herhangi bir kodlama bilgisine sahip olmanızda gerekmiyor!

2-Blog sitelerinin diğer sitelere karşı sağladığı en büyük avantajlardan biri, okuyuculardan anında yorum ve geri bildirim alabilmek. Blog yazılarının altında bulunan yorum kısmına yorum atabilen okuyucularınız, yazılarınızla ilgili iyi kötü yorumlarını dile getirebilecektir. Böylece hem takipçilerinizle sürekli bir iletişim halinde olabilecek hem de aldığınız geri dönüşlere göre kendinizi geliştirebileceksiniz.

3- Yazılarınızı ve içeriklerinizi saklayabileceğiniz bir arşiviniz olsun istiyorsanız, blog siteleri sizin için birebir. Yazıları kategorilere ayırarak saklayabileceğiniz blog siteleri, hem yazılarını kolayca saklamanızı hem de aradığınız an kolayca bulmanızı sağlayacak.

4-Eğer doğru stratejileri uygular, SEO gibi kurallara dikkat ederek içerik üretirseniz kısa sürede oldukça geniş kitlelere ulaşmanız mümkün! Üstelik isterseniz blog siteniz popülerleştikçe site üzerinden para da kazanabilir veya var olan işinizde satışlarınızı arttırmak için bu siteyi kullanabilirsiniz!

Blog Sitesi Açmak Ücretli Mi?

Blog sitesi açmak isteyen kişilerin merak ettiği en büyük şeylerden biri de, blog sitesi açmanın maliyeti ve ücretsiz olup olmadığı. Bu sorunun cevabı evet, ücretsiz blog sitesi açmak mümkün. Günümüzde ücretsiz blog açmak için pek çok farklı hizmet ve servis bulunmakta.

Bunlardan en ünlüleri Blogger, WordPress, Tumblr ve Medium. Ancak gerek kullanım kolaylığı gerekse sağlam altyapısı nedeniyle WordPress en çok tercih edilen ücretsiz blog açma servisidir. Şu an dünya üzerinde bulunan sitelerin yaklaşık %40’ı WordPress altyapısı ile çalışmakta!

Ücretsiz servislerin yanında ücretli hosting ve domain servisleri kullanarak da blog sitesi açmanız mümkün. Hangisi tercih edeceğiniz sizin blog sitenizi açma amacınıza göre değişebilir. Örneğin eğer kurumsal bir blog sitesi açmak istiyorsanız, ücretli servisleri kullanmanız daha doğru olacaktır. Ancak kişisel bloglarda ücretsiz servisleri tercih edebilirsiniz.

WordPress.com ve WordPress.org Arasındaki Fark

WordPress web sitesi kurmanıza ve yönetmenize imkan tanıyan bir servistir. Gerek kullanım kolaylığı gerekse de sağlam altyapısı nedeniyle sıkça tercih edilen WordPress, blog siteleri içinde en çok tercih edilen servislerden biridir. WordPress kullanarak hem ücretsiz hem de ücretli blog sitesi açmak mümkündür.

Ancak blog sitesi açarken wordpress.org ile wordpress.com arasındaki farka dikkat etmeniz gerekir. WordPress.com hem ücretsiz hem ücretli blog sitesi açmanıza imkanı tanıyan bir servistir. WordPress.org ise blog veya farklı türde siteleri yönetmenizi sağlayan bir içerik yönetim programıdır.

WordPress.org kullanmak için sitenizin domain ve host ücretini karşılamanız gerekir. WordPress.org, wordpress.com’a göre daha fazla özelliğe ve hizmete sahiptir. Kuracağınız blog sayfasının özelliklerine göre iki sistemi de incelemeniz ve buna göre karar vermeniz daha doğru olacaktır.  

WordPress.com ile Ücretsiz Blog Sitesi Açmak

WordPress.com ile herhangi bir kodlama bilgisine sahip olmadan, dakikalar içinde bir blog sitesi açabilirsiniz. Bunun için öncelikle https://wordpress.com/tr/ adresine gidip kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt olduktan sonra WordPress sizden bir alan adı seçmenizi isteyecektir. Alan adını seçerken dikkatli davranmanız gerekir.

Çünkü alan adı okuyucularınızın siteye erişmek için kullanacağı adrestir. Bu yüzden benzersiz, akılda kalıcı bir alan adı seçmeniz gerekmektedir. Son adımda karşınıza çıkan paketlerden ücretsiz olanı seçmeniz gerekmekte.

Dilerseniz ücretli paketlerden de seçerek blog sitenizi kurabilir ve WordPress’in sağladığı hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Paket seçiminden sonra otomatik olarak sitenizi oluşturulacaktır. Siteniz oluştuktan sonra tema seçimi yapabilir, sitenizin görünüşünü ayarlayabilirsiniz.

Not: Sitenizin herkes tarafından görülmesi için “Siteyi Başlat” tuşuna basmanız gerekiyor. Eğer bu tuşa basmazsanız sizin dışınızda kimse blog sitenizi göremez.

Blog Sitelerinden Nasıl Para Kazanılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, hobi olarak başladıkları blog yazma işini mesleğe dönüştüren pek çok farklı blogger bulunmakta. Blogların kolaylıkla yüksek okunma sayılarına erişmesi yazarlar için de pek çok farklı maddi gelir kapısını aralıyor. Blog sitelerinden reklam yoluyla, abonelik yoluyla, sponsorluk yoluyla veya ürün satarak para kazanabilirsiniz.

Blog üzerinden en yaygın para kazanma yöntemi olan reklamlar, Google AdSense gibi araçlarla sitenizde firmalara vereceğiniz reklam alanları üzerinden para kazanmanızı sağlar. Eğer yüksek okunma oranlarına sahip bir blog siteniz varsa reklam ile gayet iyi bir kazanç elde etmeniz mümkün.

Son dönemde popülerleşen bir yöntem olan abonelik yöntemiyse kısaca okurlarınızın içeriklerinize belirli bir ücret ödeyerek erişmesidir. Bu yöntemde okurlar yazılarınız karşılığında size belirli dönemlerde belirli ücretler öderler. Ancak bu yöntemde düzenli olarak içerik üretmeniz ve bu içeriklerin kalitesini belirli bir seviyenin üstünde tutmanız oldukça önemlidir. 

Sponsorluk yoluyla para kazanmak kısmen reklam ile kazanmaya benzer. Burada ürünü satmak veya tanıtmak isteyen bir firma size o ürüne özel içerik hazırlatabilir veya yazınızın içinde ürünün satıldığı siteye bağlantı vermenizi isteyebilir. Eğer kendi ürünleriniz üreten biriyseniz blog siteniz üzerinden hazırladığınız içerikler ile satışlarınızı artırmanıza, müşterilerinizle daha yakın bir ilişki kurmanıza imkan tanıyabilir.  

Ücretsiz Blog Sitelerinden Para Kazanmak Mümkün mü?

Her ne kadar ücretsiz blog siteleri kullanarak maddi gelir elde edebilen bloggerler bulunsada, düzenli bir kazanç için ücretli servislerin tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Çünkü pek çok reklam sağlayıcısı ücretsiz servislere reklam vermediği gibi, ücretsiz servisler sitenizin görünürlüğü artıracak pek çok araçtan yoksundur. Üstelik ücretsiz servislerin her daim kapanma riski bulmaktadır. Böyle bir durumda sitenize erişimi kaybeder ve içeriklerinize erişemeyebilirsiniz.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 593 aboneye katılın

İlk yorum yapan olun

Yorum, Görüş ve Önerileriniz Tüm Okuyucular ve Bizim İçin Çok Önemli !