Banka Haciz Talebi ve Borçlunun Banka Hesaplarına Haciz Koyma

Banka haciz talebi ile borçlunun bankalardaki mevduatına yani parasına haciz koyabilmek için icra müdürlüğünde kullanabileceğiniz bir taleptir. Bu talep ile icra takibi başlattığınız borçlunun bankalarda bulunan mevduatına (parasına) haciz koyabilir ve koyduğunuz bu hacze müteakip, alacağınız kadarını icra dosyanıza isteyebilirsiniz. Borçlunun maddi durumunun iyi ve bankalarda mevduatı bulunduğunu düşünüyorsanız, banka hesaplarına haciz talebi alacağınızın tahsilini hızlandıracak en pratik yoldur.


               T.C
İSTANBUL ANADOLU
.İCRA MÜDÜRLÜĞÜ
DOSYA NO:………………… E.

Alacaklı vekili geldi;

Borçlunun hak sahibi olduğu alacaklarının haczi için Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. T. Garanti Bankası A.Ş. T.İş Bankası A.Ş. Genel Müdürlüklerine haciz müzekkeresi gönderilmesini talep ederim dedi.

                                                                                                                                           Alacaklı Vekili


BANKA HACİZ MÜZEKKERESİ ÖRNEĞİ İÇİN TIKLAYIN

You may also like...

4 Responses

 1. ali dedi ki:

  slm..birinden 4.500 kadar alacağım var..icradan ödeme emri çıkarmamıza rağmen 15 gün oldu tebligat eline ulaştı..yine borcunu ödemedi..bu sahsin üstüne mal mülk araçta yok..elimizde bitek banka hesabına mudahale etmek kaliyo..ama hangi bankayla caliştığını bilmiyoruz..simdi ben nasil bi yol izlicem yardim lazim

  • Ali bey;

   Önceki senelerde icra müdürlüğü aracılığı ile merkezi kayıt kuruluşuna yazılan dilekçe ile borçlunun çalışmakta olduğu bankalar tespit edilebiliyordu, ve buna göre ilgili bankaya 89/1 haciz ihbarnamesi veya haciz müzekkeresi yollayarak borçlunun mevduatına haciz koyabiliyordunuz. Ancak yoğunluk ve başka sebepler ile bu uygulamayı yapmıyorlar. İsterseniz dosyanızın olduğu icra müdürlüğüne giderek merkezi kayıt kuruluşuna borçlunun banka hesaplarının tespiti için bir talep açarak şansınızı denemenizde fayda var. Bunun dışında resmi yolla tespit etme şansınız bildiğim kadarıyla yok. Son yol olarak da büyük bankaların genel müdürlüklerine haciz müzekkeresi yollayarak varsa borçlunun mevduatına haciz koyabilirsiniz. Ancak son bahsettiğim yol size biraz masraf yaptıracaktır.

   syg

   • sarp yılmaz dedi ki:

    merhaba benimde aynı durumda ilamlı icram mevcut borçludan almak için avukatım 18 bankaya haciz müzekkeresi yolladı masraf 200 lira civarında tutuyor tabiiki bu para dosyaya ekleniyor eğer mevduatında varsa bu yaptığınız masrafı da alabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: